PrzepisKiszone kontra konserwowe. Które ogórki są zdrowe, a które szkodzą?

Kiszone kontra konserwowe. Które ogórki są zdrowe, a które szkodzą?

Ogórki (fot. Pyszności)
Ogórki (fot. Pyszności)
20.07.2023 17:15

Jemy z nimi kanapki, dodajemy do sałatek i innych dań. Nigdy jednak nie zastanawialiśmy się, które ogórki są lepsze. Kiszone czy konserwowe? Zapraszamy na małą analizę, dzięki której dowiecie się, jakie przetwory częściej powinny trafiać na wasze talerze.

Ogórki kiszone mają ponad 2,5 tysiąca lat. Taką formę wymyślili mieszkańcy Mezopotamii, w Polsce popularna stała się już w okresie średniowiecza i nadal jest praktykowana w wielu domach. Produkt fermentuje przez jakiś czas dzięki odpowiedniej ilości cukru, dodatków i solanki, która usuwa powietrze.

Ogórki kiszone...

Kiszonki dostarczają nam dużych ilości witaminy C i witamin z grupy B. Jeśli chcemy mieć silne włosy i paznokcie oraz uchronić się przed infekcjami, powinniśmy sięgać po ogórki kiszone. W kiszonkach znajdziemy też acetylocholinę, która reguluje ciśnienie krwi. Nie możemy zapomnieć o właściwościach probiotycznych, z których ten produkt słynie.

Mają niewiele kalorii i są lekkostrawne. Dzieje się tak, dlatego że pod wpływem fermentacji cukry zamieniają się w kwas mlekowy. Regularne jedzenie przetworów chroni nas przed rakiem żołądka i dwunastnicy. Niestety, jeśli zdecydujecie się na kiszonki ze sklepu, musicie liczyć się z tym, że będzie w nich pełno chemii i szkodliwych dodatków, jak sorbinian potasu (zabija pożyteczne bakterie) czy kwas askorbinowy (wypłukuje naturalną witaminę C).

Bardzo dobry jakościowo jest również sok z ogórków (o ile przygotowywany jest w domu) - zawiera mnóstwo makro- i mikroelementów oraz świetnie nawadnia.

A może konserwowe?

Pierwszy polski przepis na ogórki konserwowe pojawił się w Zielniku Szymona Syreńskiego  z 1613 roku. Autor napisał tam:

"Solą i kwaszą ogórki niektórzy w occie z solą, koprem włoskim i majeranem, jako starożytni ludzie czynili".

Ogórki (PublicDomainPicture)
Ogórki (PublicDomainPicture)

Obecnie warzywa marynuje się w zalewie z wody, cukru, soli, octu i przypraw. Często dodaje się na przykład marchew, paprykę lub czosnek. Takie przetwory są bardziej słodkie i wyraziste niż kiszonki. Mają wiele pozytywnych właściwości:

  • zawierają błonnik pokarmowy,
  • są źródłem witaminy A, C, D, E oraz witamin z grupy B,
  • przywracają równowagę kwasowo-zasadową w organizmie,
  • łagodzą dolegliwości żołądkowe.

Które ogórki są zdrowsze?

Konserwowe nie mają właściwości probiotycznych i przez dużą ilość cukru są bardziej kaloryczne i mają wysoki indeks glikemiczny. Po ich zjedzeniu bardzo szybko podnosi się poziom glukozy we krwi, co nie jest zbyt dobrą wiadomością dla osób, które cierpią na cukrzycę. Ponadto takie ogórki nie są tak lekkostrawne, jak kiszonki. Można więc jasno stwierdzić, że prozdrowotną bitwę wygrywają ogórki kiszone.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także