Korzystasz z białych talerzy? Przerzuć się na niebieskie, a błyskawicznie odczujesz różnicę
Według psychologii kolorów barwy otoczenia, w którym spożywamy posiłki, mają istotne znaczenie dla poziomu łaknienia. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy przemalować kuchnię czy jadalnię. Wystarczy zadbać o kolor dodatków i zastawy, by poczuć zdecydowaną różnicę.
13.10.2023 16:09
O tym niezwykłym zjawisku szerzej opowiedział badacz dr Edwin Babbitt. To dzięki niemu wiemy, że kolory mogą stymulować różne części autonomicznego układu nerwowego, które odpowiadają za metabolizm i wydzielanie hormonów. Istnieje też nauka zwana chromoterapią, która tłumaczy, jak barwy oddziałują na nasz organizm, a nawet pozwalają zwalczać różne dolegliwości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolor zastawy ma znacznie. Dlaczego warto jeść na niebieskich talerzach?
Zacznijmy od czystej bieli. Kolor ten pobudza ośrodek głodu, ponadto zmniejsza wrażenie kaloryczności posiłków. Wynikać to może z tego, że biel kojarzona jest z lekkością i zdrowiem. Wybierając wiec białe talerze, możemy po prostu nabrać na nie więcej jedzenia.
Co z kolorem czarnym? Ten działa odwrotnie - hamuje apetyt, gdyż rzadko spotykany jest w przyrodzie i kojarzy się z jedzeniem zepsutym bądź spalonym. Tym też sposobem podświadomie "zniechęcamy" się do jedzenia z zastawy o takim kolorze. Nie warto jednak przesadzać z czernią, bowiem kolor ten może wywołać uczucie przemęczenia i przytłoczenia.
Warto natomiast postawić na zastawę w niebieskim kolorze. Ta szczególnie może pomóc osobom, które mają problem z nadmiernym objadaniem się. Kolor niebieski bowiem działa uspokajająco i skutecznie hamuje apetyt. Podobnie do czerni nie jest naturalnie występującym kolorem w przyrodzie. Co więcej, niebieski kojarzony jest z czymś syntetycznym, czyli również zniechęcającym.
Kolory wzmagające apetyt
Nie tylko biel wzmaga apetyt. W tej grupie kolorów znajdują się również czerwień oraz kolor pomarańczowy, żółty czy różowy. Wszystkie wywołują dobry nastrój, ale też wzmagają uczucie łaknienia. Sprawdzą się w przypadku osób, które cierpią na brak apetytu.
Jak kolory te oddziałują na nasz organizm? Pomarańczowy zwiększa dostawy tlenu do mózgu oraz stymuluje aktywność umysłową, czerwony natomiast zwiększa częstotliwość oddechu i podnosi ciśnienie krwi. Róż jest niezwykle ciekawy, gdyż intensyfikuje uczucie słodkości w podawanym posiłku. Nie zaleca się więc podawania słodyczy na talerzach o takim kolorze - mogą wydawać się za słodkie. Żółty natomiast pobudza przemianę materii i poprawia smak napojów cytrynowych.