Kultowy przysmak zrobisz za grosze. W PRL każdy się nimi zajadał
Dziś sklepowe półki uginają się pod wyborem ciast, ciasteczek, wafelków i batoników, jednak osoby wychowane w PRL doskonale pamiętają, jak w sklepach świeciły głównie pustki. Wybór był mocno ograniczony, a do chrupiących sezamków wzdychał niejeden.
15.05.2024 09:41
Chrupiące, słodkie i po prostu przepyszne - takim sezamkom nie sposób się oprzeć. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość podczas karmelizowania cukru - idealny karmel powinien być jednolity i złocisty, a nie przypalony. Dodatek masła nadaje sezamkom pięknego blasku i sprawia, że są jeszcze bardziej kuszące. Ten przepis to prawdziwy skarb, który przypomni smak ukochanych ciasteczek sprzed lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Domowe sezamki - jak zrobić?
Domowe sezamki to nie tylko smaczna przekąska, ale również zdrowa alternatywa dla gotowych słodyczy. Zawierają one dużo białka i błonnika z sezamu, a także witaminy i minerały. Warto jednak pamiętać, że wciąż mają w sobie sporo kalorii, więc umiar, jak ze wszystkimi słodyczami, jest zdecydowanie wskazany.
Chociaż sezamki można kupić niemal w każdym sklepie, to te przygotowane samodzielnie w domu mają w sobie to coś, co sprawia, że są jeszcze smaczniejsze. Przepis jest w mojej rodzinie od wielu lat - specjalistką w domowych sezamkach jest moja babcia Ania. W przygotowaniu sezamków ważna jest szybkość. Po dodaniu sezamu masę trzeba szybko wymieszać, przelać i rozwałkować, aby karmel nie zdążył zastygnąć.
Składniki:
- 250 g sezamu,
- 220 g cukru,
- 3 łyżeczki cukru waniliowego,
- 1 łyżka wody,
- 20 g masła.
Sposób przygotowania:
- Rozgrzej patelnię i podsmaż na niej sezam, aż się zarumieni. Zrób to na suchej patelni, mieszając ziarna, aby nic się nie przypaliło.
- Do garnka wsyp cukier i cukier waniliowy, dodaj wodę i gotuj na małym ogniu, aż karmel nabierze pięknego, złocistego koloru. Nie spuszczaj z oka, aby nie przypalić.
- Na koniec dodaj masło i energicznie mieszaj, aż całkowicie się rozpuści.
- Do karmelu dodaj podsmażony sezam i dokładnie wymieszaj. Zrób to szybko, aby karmel nie zastygł.
- Gotową masę wyłóż na papier do pieczenia. Przykryj ją drugim arkuszem papieru i rozwałkuj na prostokąt o grubości około 0,5 cm.
- Usuń górny papier i pokrój sezamową masę na dowolnej wielkości prostokąty lub kwadraty.
Sezamki są już gotowe do jedzenia. Smacznego!