PrzepisMożemy uczyć się od Włochów. Zapiekanka, która zniknie do ostatniego kęsa

Możemy uczyć się od Włochów. Zapiekanka, która zniknie do ostatniego kęsa

Cukinia jest znana i popularna w naszym kraju. Tradycyjnie dodajemy ją do leczo lub kroimy w plasterki i panierujemy. Świetnie nadaje się także do grillowania czy faszerowania. Warto jednak wiedzieć, że kwiaty cukinii również można wykorzystać. Są one przysmakiem kuchni francuskiej czy włoskiej.

Pyszności - Fot. Królestwo garów
Pyszności - Fot. Królestwo garów
Katarzyna Gileta

05.07.2023 08:15

Do jedzenia nada się każdy kwiat cukinii, ale jeśli chcesz latem cieszyć się obfitymi plonami, wybieraj kwiaty męskie. Rozpoznasz je bez problemu, bo w przeciwieństwie do żeńskich, są osadzone na cienkich łodyżkach. Natomiast kwiaty żeńskie na końcu mają zalążki owoców, dlatego właśnie szkoda je zrywać. Wystarczy, że w ogrodzie zostawisz kilka reprezentantów męskich, a pszczoły i trzmiele bez problemu poradzą sobie z zapyleniem pozostałych kwiatów.

Kwiaty cukinii - włoski przysmak

Jeśli chodzi o wykorzystanie kwiatów cukinii w kuchni, powinniśmy uczyć się tego od Włochów. Znajdziemy je na każdym włoskim bazarku, ale na szczęście i u nas już coraz częściej można je spotkać, choć jeszcze zdarza się, że sprzedawcy dziwią się, że można je jeść. Kwiaty cukinii są lekko słodkawe, więc pasują praktycznie do każdej kompozycji smakowej.

Ważne jest to, aby nie myć ich przed spożyciem, ponieważ są bardzo delikatne. Najlepiej oczyścić je przy pomocy miękkiego pędzelka, a następnie usunąć ze środka pręciki. Teraz już wszystko zależy od twojej wyobraźni kulinarnej. Kwiaty cukinii można faszerować, smażyć w cieście naleśnikowym, piec, lub dodać do zapiekanki czy tarty.

 „Kwiaty cukinii, raczej niedostępne w sklepach, ponieważ są bardzo nietrwałe. Aby mieć stały dostęp do nich najlepiej mieć cukinie w ogródku. Wówczas wystarczy wybrać odpowiednie kwiatki, jeżeli wybierzemy męskie kwiaty, nie musimy się bać, że nie będzie owoców. Cukinia wyrasta tylko z kwiatów żeńskich. Ja zawsze kupuję je w gospodarstwie Państwa Majlertów” – pisze Joanna Krzewińska, autorka bloga Królestwo garów.

Na blogu znajdziecie również fantastyczny przepis na sashimi z polędwicy wołowej z wakame

Kwiaty cukinii faszerowane ryżem ze szpinakiem

Składniki:

  • 20 - 25 kwiatów cukinii męskich,
  • 200 ml ryżu,
  • 1 cebula – około 200 g,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 300 g szpinaku,
  • 4 łyżki masła.

Beszamel:

  • 40 g masła,
  • 40 g mąki,
  • 500 ml mleka,
  • sól,
  • gałka muszkatołowa,
  • 2 łyżki świeżo starego twardego sera ( np. parmezanu).

Sposób przygotowania:

  1. Ugotować ryż: ryż opłukać. Cebulę pokroić w kostkę. Do garnka z grubym dnem włożyć 2 łyżki masła, wrzucić cebulę, oprószyć solą i cukrem i chwilę razem przesmażyć.
  2. Wsypać ryż, wlać 300 ml gorącej wody, zagotować i gotować na małym ogniu pod przykryciem 15 minut.
  3. Szpinak opłukać. Rozgnieść czosnek. Na patelni rozpuścić 2 łyżki masła, wrzucić czosnek i szpinak. Oprószyć świeżo startą gałką muszkatołową i solą, Mieszając smażyć 3 minuty.
  4. Dodać do ryżu razem z sosem ze smażenia szpinaku. Wymieszać, doprawić do smaku solą, pieprzem, gałką muszkatołową.
  5. Kwiaty cukinii napełnić farszem, zwinąć końce kwiatów. Ułożyć w formie do zapiekania wysmarowanej masłem.
  6. Przygotować beszamel: na patelni rozpuścić masło, dodać mąkę, przesmażyć. Nie rumienić. Powoli wlewać mleko mieszając, tak aby nie powstały grudki. Mieszając gotować do zagęszczenia.
  7. Doprawić solą i gałką muszkatołową. Beszamelem polać kwiaty cukinii, posypać serem.
  8. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 25-30 minut.
Wybrane dla Ciebie