Latem robię kilkanaście słoików, a jesienią sobie za to dziękuję. Hit wśród domowych przetworów
Owoce marynowane kojarzą nam się głównie z gruszkami i śliwkami. To jednak nie jest pełna paleta smaków, jakie oferuje nam ta metoda konserwacji owoców. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że warto poszerzyć swoje kulinarne horyzonty i sięgnąć po inne owoce, które mogą być równie smaczne, a nawet lepsze po zastosowaniu tej techniki.
03.07.2024 13:56
Winogrona, agrest, brzoskwinie, czereśnie z imbirem, wiśnie, morele - to tylko niektóre z owoców, które możemy wykorzystać do marynowania. Mają unikalny smak, który może zaskoczyć nas swoją intensywnością i bogactwem.
Zachęcamy do eksperymentowania z różnymi owocami, do odkrywania nowych smaków i do cieszenia się nimi. Może się okazać, że marynowane owoce stają się nieodłącznym elementem naszej kuchni, bez którego nie potrafimy się już obejść. Wypróbuj przepis Joanny Krzewińskiej, autorki bloga "Królestwo garów" na marynowany w occie agrest.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Marynowany agrest - przepis
Składniki:
- 2 kg agrestu,
- 400 g cukru,
- 1,1 l wody,
- 250 ml octu 10 proc.,
- 1/3 łyżeczki młotkowanego czarnego pieprzu,
- 12 goździków.
Sposób przygotowania:
- Agrest (twardy, mało dojrzały) umyć, osuszyć, "ogolić" - odciąć pozostałości dna kwiatowego i szypułki. Ułożyć w wyparzonych słoikach.
- Do słoików z agrestem włożyć goździki. Zagotować wodę z cukrem, pieprzem i octem. Gorącą zalewą dopełnić słoiki z owocami.
- Zamknąć i wstawić do garnka (dno garnka wyłożone ściereczką) i zalać wodą w temperaturze zalewy.
- Pasteryzować około 15-20 minut – zależy od wielkości słoika. Ja pasteryzowałam 20 minut słoiki o pojemności 720 ml.
- Do słoika 720 ml wchodzi około 370 g agrestu. Agrest w occie jest dobry do mięs, drobiu, pasztetów.