Z powodzeniem zastąpi szpinak. Zawiera znacznie więcej żelaza
Mają delikatny, lekko orzechowy smak i zielone liście z purpurowym środkiem. Pasują zarówno do sałatek i dań wytrawnych, jak i do koktajli. Świetnie sprawdzają się jako dodatek do potraw z owocami morza. Liście amarantusa mają ogromne walory smakowe i wiele wartości odżywczych.
21.07.2023 15:41
Amarantus jest rośliną, którą hoduje się od wielu setek lat. Pierwsze wzmianki mówią o tym, że stosowano go nawet 4 tysiące lat temu na terenie obu Ameryk. Zajadali się nim Aztekowie, Majowie i Inkowie. Roślina była bardzo ważnym składnikiem ich diety. Liście amarantusa wykorzystywano także w religii — składało się z nich bowiem ofiary bogom wojny. Nic dziwnego, że hiszpańscy konkwistadorzy zniszczyli uprawy. Na całe szczęście ich gniew nie dosięgnął wysokogórskich plantacji.
W Europie amarantus pojawił się w XV wieku i ozdabiał domy, o jego właściwościach kulinarnych dowiedzieliśmy się trochę później.
Liście amarantusa mają wiele właściwości odżywczych
Przede wszystkim są źródłem żelaza, czyli pierwiastka, który transportuje tlen i pomaga produkować krwinki czerwone, chroniąc tym samym przed anemią. Żelaza jest więcej niż w pszenicy i szpinaku. W purpurowych liściach znajdziemy także witaminę C. Składnik ten opóźnia starzenie się skóry i chroni organizm przed wolnymi rodnikami.
Liście amarantusa zawierają także magnez, fosfor i wapń. Kryją też bardzo duże ilości witaminy K, która wspomaga układ krwionośny, reguluje procesy krzepnięcia krwi. Są źródłem witaminy D, czyli składnika niezbędnego do budowy kości i stawów. Znajdziemy w nich też kwas foliowy, więc sięgać po amarantusa powinny przyszłe mamy. Witamina B9 wspomaga także produkcję serotoniny.
Purpurowe liście zawierają także łatwo przyswajalne białka, na przykład leucynę, lizynę i izoleucynę. Mają też w sobie błonnik pokarmowy, który przyspiesza trawienie i obniża poziom złego cholesterolu. Liście amarantusa mogą być spożywane przez osoby na diecie, gdyż mają niewiele kalorii.
Mają jednak poważną wadę — zawierają szczawiany, które utrudniają wchłanianie wapnia i magnezu. Dlatego też lepiej nie spożywać ich na surowo, szczególnie gdy ma się problemy z tym związane oraz schorzenia układu moczowego lub trudności z trawieniem tłuszczów.
Wykorzystanie w kuchni
Będą świetnym składnikiem sałatek, na przykład z fetą lub kozim serem. Listki można zblanszować (na kilkadziesiąt sekund zanurzyć we wrzątku, a potem w lodowatej wodzie) i dodać do omleta, dania mięsnego lub rybnego i makaronu.
Liście amarantusa sprawdzą się w daniach azjatyckich. Przygotujemy z nich też odżywczy koktajl. Szkarłat podbije smak owoców i wyciągnie z nich to, co najlepsze.