Każdy zbiera owoce. Prawda jest taka, że to liście mają największą wartość
Maliny to jedne z najpopularniejszych i najzdrowszych owoców sezonowych. Ich właściwości prozdrowotne są dobrze znane już od czasów starożytności. A czy wiesz, że jeszcze bardziej wartościowe są liście malin? To właśnie one uznawane są ze cenny surowiec, który stosuje się w diecie i w celach odżywczych. Jakie właściwości mają liście tego owocu i dlaczego warto je zbierać?
23.05.2023 | aktual.: 23.05.2023 08:35
Owoce malin zna i lubi praktycznie każdy. Można zajadać się tymi owocami w nieskończoność. Sytuacja jest zgoła odmienna, gdy weźmie się pod uwagę liście malin. Warto jednak przyjrzeć się im nieco bliżej, bo posiadają jeszcze więcej właściwości prozdrowotnych niż same maliny. Sezon na te popularne owoce wkrótce się rozpocznie. Wierzymy, że po lekturze tego artykułu, zwrócisz również uwagę na liście, które śmiało można zbierać.
Liście malin właściwości
Zastanawiasz się nad tym, dlaczego warto zbierać liście malin? Odpowiedź jest bardzo prosta. To prawdziwy skarb, który większość osób po prostu marnuje. Trzeba jednak podkreślić, że zawierają one mnóstwo niezwykle cennych substancji, takich jak flawonoidy, garbniki, czy kwasy organiczne. Napar z liści malin niesie ogromne korzyści dla całego organizmu. Obecność cennych substancji wykazuje działanie moczopędne, antybakteryjne, rozkurczające, a także przyczyniające się do poprawy przemiany materii. Dodatkowo, działają oczyszczająco i korzystnie wpływają na pracę serca.
Jakie zastosowanie mają liście malin?
Jak wykorzystać liście malin? Biorąc pod uwagę ich zastosowanie, trzeba podkreślić, że korzystnie wpływają na wiele różnych dolegliwości. Liście tych popularnych owoców mają wiele właściwości leczniczych dzięki swojej wysokiej zawartości garbników, które hamują rozwój bakterii jelitowych. Są one szczególnie przydatne w przypadku biegunek, nieżytów żołądka i jelit. Dodatkowo, mogą pomóc w walce z przeziębieniem i grypą, ponieważ mają właściwości przeciwzapalne. Stosuje się również liście malin w przypadku bólu gardła. Znajdują się one w różnych mieszankach ziołowych, które działają żółciopędnie i moczopędnie.
Ekstrakty z liści malin mają działanie rozkurczające na mięśnie gładkie jelit, naczyń krwionośnych i macicy. Są one pomocne w leczeniu dolegliwości kobiecych, regulacji cyklu menstruacyjnego oraz problemów związanych z wydzielaniem. Napar z liści malin może być stosowany również w przypadku stanów zapalnych gardła i jamy ustnej, a także jako okłady na skórę, które wspomagają leczenie chorób skóry i oparzeń. Dodatkowo, herbatki malinowe mają właściwości oczyszczające organizm z toksyn i szkodliwych substancji powstałych w procesie przemiany materii.
Kiedy zbierać liście malin?
Jaki jest najlepszy moment, by zebrać liście malin? Najodpowiedniejszą porą roku będzie tu lato. Dlaczego? To właśnie wtedy liście są młode i zdrowe i dobrze wyrośnięte. Pamiętaj, że krzew, z którego zbiera się liście, powinien być możliwie jak najczystszy. Staraj się unikać takich krzaków, które znajdują się przy drodze i są pokryte kurzem. Liście najlepiej jest suszyć w temperaturze pokojowej, przez około 2 tygodnie.
Herbata z liści malin - przepis
Do czego wykorzystać liście malin? Można z nich zrobić pyszną, domową herbatkę. Napar jest smaczny i w pełni naturalny. Wystarczy, że zalejesz wrzątkiem łyżeczkę suszonych liści malin. Następnie, odstawisz pod przykryciem na 3 minuty. Po tym czasie należy odcedzić napar i od razu pić herbatę. Alternatywną opcją jest również dorzucenie suszonych liści malin do ulubionej zielonej lub czarnej herbaty. Na pewno będzie smacznie i przede wszystkim - zdrowo!