PrzepisMakaronyMakaronowy przewodnik po 18 różnych typach pasty. Poznaj je wszystkie

Makaronowy przewodnik po 18 różnych typach pasty. Poznaj je wszystkie

Makarony to jedno z moich ulubionych dań, które mogłabym jeść na okrągło. I jeśli właśnie pomyślałeś, że jedzenie makaronu non stop z czasem stanie się nudne, już za chwilę przekonasz się, że wcale nie musi tak być.

Makaronowy przewodnik po 18 różnych typach pasty. Poznaj je wszystkie
Pyszności

20.08.2018 | aktual.: 25.10.2019 14:26

Skąd ta pewność? Otóż na rynku jest tak wiele rodzajów makaronu, które można podawać na przeróżne sposoby. Tak więc, produkt ten nigdy Ci się nie przeje. Zresztą sam się o tym przekonaj i koniecznie sprawdź, co dziś dla Ciebie przygotowałam ?

#1 Bavette

Makaron ten wywodzi się z Włoch. Powstaje z połączenia pszenicy durum oraz wody. Wyglądem przypomina wąskie tagliatelle. Charakteryzuje się wypukłym przekrojem. W kuchni łączony jest przede wszystkim z sosami m.in. pesto. Można wykorzystać go również jako makaron do rosołu, czy dodatek do owoców morza.

#2 Bigoli

Z kolei makaron bigoli z wyglądu przypomina spaghetti. Należy jednak dodać, że jest o wiele grubszy, jego średnica ma ok. 3 mm. Dzięki czemu świetnie sprawdza się w połączeniu z gęstymi sosami. Wywodzi się z włoskiego regionu Veneto.

#3 Cannelloni

Makaron ten wyglądem przypomina duże rurki. Mają one ok. 3 cm średnicy. Ich produkcja odbywa się zarówno ręcznie, jak i maszynowo. A skoro mowa już o tej niezwykle paście, warto dodać, że najczęściej łączona jest z mięsnym farszem, sosem beszamelowym, czy też sosem pomidorowym. Danie w takiej postaci posypuje się serem i zapieka w piekarniku.

#4 Cappelletti

Ten rodzaj makaronu pochodzi z Modeny, gdzie podawany jest razem z bulionami. Wyglądem przypomina pierożki, które nadziewane są zarówno sosem serowym, warzywnym, jak i mięsnym.

#5 Capelli d’angelo

Innymi słowy "włosy anioła" to delikatny i długi makaron, który najczęściej występuje w postaci gniazd. Jeśli zaś chodzi o jego produkcję, używa się tu zarówno pszenicy, jak i gryki. Ze względu na swoją strukturę, makaron ten świetnie sprawdza się nie tylko jako dodatek do zup, ale też jako ważny składnik dań dla dzieci.

#6 Conchiglioni

Z kolei Conchiglioni to makaron niezbyt długi, ale za to wyróżnia go rowkowa powierzchnia i fakt, że można pomieścić w nim sporo farszu, czy to warzywnego, serowego, jak i mięsnego. Z wyglądu przypomina muszlę ślimaka.

#7 Fusilli

Ten zwariowany makaron pochodzi z południa Włoch. Z wyglądu przypomina spirale. W Polsce bardzo często nazywany jest świderkami. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie, od sałatek makaronowych, po kombinacje z przeróżnymi sosami, zupy oraz zapiekanki.

#8 Farfalle

Mój ulubiony rodzaj makaronu, który wyglądem przypomina urocze kokardki. Jego nazwa nawiązuje do włoskiego "farfalla" co oznacza dosłownie motyl. Co więcej, jest to jeden z najbardziej popularnych makaronów włoskich na całym świecie. Świetnie sprawdza się w połączeniu z różnego rodzaju sosami, jak i sałatkami.

#9 Gnocchi

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć również włoskich klusek, które przypominają nasze polskie kopytka. Warto podkreślić, że istnieje wiele odmian tej pysznej potrawy, m.in. z mąki gryczanej, ziemniaków, warzywnego purée, czy sera. Gnocchi można łączyć z wieloma sosami, jak chociażby pomidorowym, czy pesto.

#10 Lasagne

Najbardziej znany makaron włoski na świecie występuje w postaci dużych i prostokątnych płatów. Ogromną popularnością cieszy się również potrawa, która nie tylko nosi tę samą nazwę, ale w trakcie przygotowania, wykorzystuje opisywany właśnie rodzaj makaronu. Wiele przepisów na pyszne lasagne możecie znaleźć na naszej stronie. Powodzenia ?

#11 Linguine

Ten włoski makaron wywodzi się z Genui. I choć z wyglądu jest bardzo podobny do klasycznego spaghetti, jest bardziej spłaszczony. Można podawać go zarówno z różnymi sosami, jak i owocami morza.

#12 Orecchiette

Ten rodzaj makaronu powstał we francuskiej Prowancji. Obecnie jest bardzo popularny w południowej części Włoch. Produkowany jest z mąki semolina, wody oraz soli. Produkt ten łączy jest zarówno z sosami mięsnymi, jak i warzywnymi. Ponadto, podaje się go z samymi warzywami m.in. brokułami, jak i jako dodatek do różnego rodzaju sałatek.

#13 Penne

Skoro mowa o makaronach, na naszej liście nie mogło zabraknąć również kultowego penne, który również wywodzi się z południa Włoch. Z wyglądu przypomina rurki, które mogą występować z gładką, jak i rowkowaną powierzchnią. Penne ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Można łączyć go z gulaszami, zupami, pesto, sosami warzywnymi i mięsnymi, czy też owocami morza.

#14 Ravioli

To nic innego jak małe pierożki, które występują z różnym farszem. Można podawać je zarówno z nadzieniem warzywnym, jak i mięsnym, serowym, a nawet rybnym. Z wyglądu ravioli przypominają małe poduszki.

#15 Rigatoni

Nazwa makaronu nawiązuje do włoskiego słowa "pasiasty". Co ewidentnie odwołuje się do zewnętrznej powierzchni tego makaronu, który ma właśnie chrakterystyczne prążki. Z wyglądu makaron przypomina tuby. Stosuje się go głównie w połączeniu z czerwonymi sosami. Sprawdzi się również jako składnik zapiekanek.

#16 Spaghetti

Co by to było za zestawienie z makaronami, jeśli zabrakło by w nim spaghetti? Ten długi makaron to podstawa kuchni włoskiej. Zazwyczaj występuje w dwóch postaciach, a mianowicie z sosem bolońskim oraz carbonara.

#17 Tagliatelle

W naszym kraju znany również jako wstążki. Taglaitelle to płaski i długi makaron. Jego grubość wynosi ok. 2 mm. Stanowi świetne połączenie z różnego rodzaju sosami.

#18 Tortellini

To kolejny rodzaj makaronu, który skrywa w sobie dodatkową niespodziankę. Tego rodzaju pierożki podawane są z nadzieniem, grzybowym, serowym, a nawet mięsnym. Aby było to danie w pełni włoskie, należy podać je z sosem pomidorowym.

A Ty który makron lubisz najbardziej? ?

Wybrane dla Ciebie