Mało kto zna ten przysmak. Poznaniacy zajadają się raz w roku
Czy słyszałeś kiedyś o słodkiej przekąsce zwanej przez Poznaniaków rurami lub trąbami? Tego specjału prawdopodobnie nie dostaniesz w żadnym innym miejscu w kraju. Sprzedaje się go na Wszystkich Świętych i Boże ciało, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przygotować go samemu w domu.
02.11.2023 17:59
Tegoroczne uroczystości związane z pierwszym listopada jeszcze na długo zapiszą się nam w pamięci jako pokaz pragmatycznej strony prowadzenia biznesu gastronomicznego. Wieści o przycmentarnych kulinarnych festynach dobiegały do nas z różnych krańców Polski, chociaż prawdopodobnie największy z nich miał miejsce na warszawskim Bródnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wśród ludzi, zgiełku i stoisk ze zniczami, zabawkami, kebabem, burgerami czy szaszłykami można było też dopatrzeć się kulinarnej klasyki. Obwarzanki z sezamem i pańska skórka jak co roku pojawiły się przy wejściach do cmentarzy. Tymczasem w Poznaniu można było kupić coś jeszcze. I tu pojawia się bohater tego odcinka: rury poznańskie. Czym są i co powinniśmy o nich wiedzieć?
Rury poznańskie. Słodka tradycja w środku Wielkopolski
Klasyczne rury poznańskie, wypiekane i sprzedawane podczas Wszystkich Świętych i Bożego ciała, to tradycyjne ciastka z wyrabianego na miodzie kruchego ciasta. Pochodzą z wielkopolskich wsi, a receptura na nie jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ich oryginalna nazwa wzięła się zaś ze starodawnego sposobu wypiekania na rurze od pieca "angielki". Dzisiaj ich charakterystyczne "wygięcie" jest tworzone ręcznie.
Czujesz się zainteresowany tradycyjnymi poznańskimi rurami? Nie czekaj do następnego Święta Zmarłych i przygotuj je osobiście, w domu. Oto przepis, który ci to ułatwi!
Rury poznańskie
Składniki:
- 300 g mąki,
- 80 ml wody,
- 30 g cukru,
- 1 opakowanie cukru wanilinowego,
- 100 g miodu,
- 10 g amoniaku spożywczego,
- 1 żółtko do smarowania.
Sposób przygotowania:
- Miód umieść w rondelku i rozpuść na małym ogniu. Dodaj do niego cukier zwykły i waniliowy. Mieszaj i podgrzewaj, aż składniki się skarmelizują. Zdejmij do wystygnięcia.
- Z mąki, wody i amoniaku wyrób gładkie ciasto. Następnie połącz z ostudzoną zawartością rondelka. Tak przygotowane ciasto przykryj czystą szmatką i odstaw na 30 minut.
- Po tym czasie rozwałkuj ciasto i wytnij z niego prostokąty o wymiarach 10-15 cm. Przełóż je na wyłożoną papierem do pieczenia blachę i wysmaruj żółtkiem.
- Piecz w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku (bez termoobiegu). Po 8-10 minutach są już gotowe. Jeszcze gorące połóż na wałku do ciasta. Dzięki temu zabiegowi rury poznańskie wygną się w swój specyficzny kształt. Smacznego!