Metoda "paluszka" zdradza, jak długo moczyć śledzie. Mało kto ją zna, a wiele ułatwia
Kolacja wigilijna bez śledzi? To w ogóle możliwe? Okazuje się, że w niektórych domach tak się zdarza, jednak nie będziemy się teraz nad tym rozwodzić. Skupimy się na moczeniu śledzi. W jaki sposób to robić i przede wszystkim jak długo?
08.12.2023 | aktual.: 09.12.2023 10:22
Nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych urządzeń. Wystarczy, że użyjesz... palca i języka. Tak, dobrze czytasz: palec i język. Jedyne, co musisz zrobić, to koniuszkiem palca przejechać po rybie i ją posmakować. Pozostałą kwestią jest czas moczenia śledzi. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to od najróżniejszych czynników, na przykład od tego, z jakiego przepisu korzystasz lub jaki smak cię satysfakcjonuje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak długo moczyć śledzie na święta?
Śledzie są różne: mamy solone płaty, moskaliki lub śledzie w oleju. Każde smakują zupełnie inaczej. Musisz jednak pamiętać o tym, by wybrać odpowiednie mięso. Powinno być ono wyraziste w smaku, jędrne oraz miękkie. Dlatego też najlepsze będą solone płaty śledziowe, które na początku trzeba wymoczyć. Jak długo? Zależy od tego, jak bardzo słony jest śledź, dlatego też trzeba robić to z wyczuciem. Pamiętaj, że słone śledzie strasznie psują smak każdej potrawy i nawet najlepiej przygotowana sałatka śledziowa będzie zbyt słona. Jedyne, co zapamiętasz z Wigilii, to fakt, że krzywiłeś się jedząc.
Zanim zaczniesz moczyć śledzie, sprawdź palcem, jak bardzo są słone. Dzięki temu łatwo dobierzesz czas moczenia. Im mniej słone, tym krótszy on będzie. Teraz zalej rybę zimną wodą i po prostu ją na jakiś czas zostaw. Co chwilę rób test paluszka, dzięki temu od razu zauważysz, czy nadmiar soli zszedł. Dobre śledzie powinny być tylko lekko słone, dzięki temu niczego nie zepsują.