Porady9 najpopularniejszych żywieniowych mitów, które zostały obalone przez naukowców

9 najpopularniejszych żywieniowych mitów, które zostały obalone przez naukowców

9 najpopularniejszych żywieniowych mitów, które zostały obalone przez naukowców
Ewa
08.10.2020 13:54, aktualizacja: 18.09.2023 13:00

Czasami powtarza się kłamstwo tak często, że zaczynamy w nie wierzyć. Z pomocą przychodzi wtedy nauka, która skutecznie obala popularne mity związane z jedzeniem.

#1 Drewniana deska do krojenia jest większym siedliskiem bakterii niż plastikowa

Uznaje się powszechnie, że plastikowe deski są mniej narażone na zanieczyszczenie niż ich drewniana wersja. Nic bardziej mylnego! Obie są równie dużym siedliskiem bakterii. Z tego powodu należy pamiętać o ich myciu oraz dezynfekcji.

Obraz

#2 Dodanie soli do wody sprawi, że zagotuje się ona szybciej

Wciąż żywy mit, najczęściej słyszany w kontekście gotowania makaronu. Sól podwyższa temperaturę wrzenia, więc woda zagotuje się później. Jeśli dodasz 1 łyżkę soli do pięciu litrów wody, zamiast wrzenia w 100°C, woda będzie gotować się w temperaturze 100,04°C.

Obraz

#3 Jajka podnoszą poziom cholesterolu

Wykonano badania, które wykazały, że istnieje związek pomiędzy spożywaniem jajek, a zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia. I to właśnie przez to jajka cieszą się złą sławą. Badania nie zostały jednak wykonane poprawnie, bo nie uwzględniono... rodzaju diety, jaką stosowali badani. Tak naprawdę, to ogólna ilość produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce powoduje wzrost poziomu cholesterolu. Jajka można, a nawet trzeba, spożywać. Nie warto jednak przesadzać- 1 jajko dziennie to bezpieczna ilość.

Obraz

#4 Podgrzewanie jedzenia w mikrofalówce jest niezdrowe

Podgrzewanie jedzenia w mikrofalówce nie obniża zawartości składników odżywczych bardziej, niż klasyczne sposobu podgrzania. Są jednak produkty, których nie powinniśmy tam wkładać, takie jak na przykład mleko dla niemowląt.

Obraz

#5 Produkty light są dobrą alternatywą dla klasycznych wersji

Dodanie "light" najczęściej oznacza, że produkty mają obniżoną zawartość tłuszczu w stosunku do ich "nie-light" wersji. Ale to cukier jest czymś, czego szczególnie powinniśmy pilnować. Jedząc produkty bez tłuszczu narażamy się na niedobory witamin A,D,E,K, które właśnie w nich się rozpuszczają.
W skrócie: równowaga w naszej codziennej diecie to nie tylko wymiana produktów na te light.

Obraz

#6 Alkohol niszczy komórki mózgowe

Badania wykazały, że osoby intensywnie pijące mają taką samą liczbę komórek mózgowych jak osoby niepijące. Komórki nie giną, chociaż może dojść do uszkodzenia dendrytów - rozgałęzionych końców komórek nerwowych, które dostarczają wiadomości do komórki. Nie ma wątpliwości, że alkohol wpływa na mózg, co widać po niewyraźnej mowie, niezdarności, powolnych ruchach i utracie zahamowań u osób pijanych. Jednak skutki te nie są spowodowane śmiercią komórek mózgowych
Więc alkohol nie czyni cię głupszym, chociaż możesz zachowywać się głupio!

Obraz

#7 Marchewka zdrowa jest tylko na surowo

W badaniu z 2008 roku naukowcy odkryli, że gotowanie marchwi faktycznie zwiększa jej wartość odżywczą. Ugotowanie spowodowało wzrost karotenoidów (przeciwutleniaczy) o 14%

Obraz

#8 Kawa nie jest dobra dla Twojego serca

Nowe badania wykazały, że regularne spożywanie kofeiny nie wywołuje potencjalnie groźnej kołatania serca, a nawet może być korzystne dla zdrowia układu krążenia. Powinny jednak uważać na nią osoby z wysokim ciśnieniem.

Obraz

#9 Glutaminian sodu jest niebezpieczny i powoduje bóle głowy

Nie udowodniono związku przyczynowego między glutaminianem sodu a bólami głowy. Najbezpieczniej jest przyjąć, że glutaminian sodu, podobnie jak każda substancja spożywana w nadmiarze, może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także