PoradyMoja babcia zawsze w surowego kurczaka wbija wykałaczki. Dopiero później go piecze

Moja babcia zawsze w surowego kurczaka wbija wykałaczki. Dopiero później go piecze

Patent z wykałaczkami pozwoli uzyskać chrupiącą skórkę
Patent z wykałaczkami pozwoli uzyskać chrupiącą skórkę
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
07.10.2023 10:49

Skórka z kurczaka to dla wielu osób najsmaczniejsza część pieczonej tuszki. Warunek jest jeden - musi być idealnie chrupiąca i aromatyczna. Niestety często zdarza się, że jest sflaczała i pozbawiona wszelkich walorów smakowych. Jak o nią zadbać, by zawsze wychodziła rumiana i delikatnie krucha? Poznaj patent mojej babci.

Chrupiąca, dobrze przyprawiona skórka to jeden z najsmaczniejszych elementów pieczonego kurczaka. Jednak uzyskanie jej nie należy do banalnych czynności. Największym wrogiem chrupiącej skórki jest zbyt chłodny piekarnik lub niedostateczne wysuszenie skóry przed pieczeniem. Co więcej, skórka kurczaka ma tendencję do kurczenia się i odklejania się od mięsa, a przez to staje się zbita i gumowata. Co zrobić z tym fantem?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Idealnie chrupiąca skórka kurczaka. Domowy patent z wykałaczkami

Doskonałym patentem na "utrzymanie" skórki na miejscu i upieczenie jej zgodnie ze sztuką jest skorzystanie z wykałaczek. Moja babcia po prostu naciąga skórę, a następnie mocuje ją do mięsa za pomocą drewnianych patyczków. Co ciekawe, ta metoda znana jest również za oceanem.

W amerykańskim programie "America's Test Kitchen" zauważono, że ​​przekłuwanie skóry wykałaczkami pomoże wytopić się z niej tłuszcz podczas obróbki cieplnej, tworząc chrupiącą skórkę. Ten wytapiający się tłuszcz spływa też po pozostałej części tuszki i sprawia, że ta staje się bardziej wilgotna i soczysta.

Idealnie wypieczony kurczak ze złocistą skórką
Idealnie wypieczony kurczak ze złocistą skórką© Pixabay

Pieczesz tuszkę kurczaka? O tym pamiętaj

Surowego kurczaka należy natrzeć solą, pieprzem i mielonymi przyprawami, aby mięso zmiękło i nabrało smaku. Wybierz proste mieszanki, np. czosnek, rozmaryn i tymianek. Przyprawy dobrze wmasuj w tuszkę i rozprowadź je na jak największej powierzchni mięsa.

Często uważa się, że pieczony kurczak, aby stać się chrupiącym i soczystym, musi spocząć w morzu tłuszczu. Absolutnie nie. Zamiast tego wyłóż tuszkę na ruszt, a ruszt umieść na blaszce do pieczenia. Chodzi o to, by spód kurczaka nie stykał się z dnem blachy, przez co skórka upiecze się równomiernie.

Wysuszenie pieczonego kurczaka to bułka z masłem: wystarczy zostawić mięso w piekarniku o kilka minut za dużo. Jaki czas jest optymalny? To zależy. Pieczenie w niskiej temperaturze przez dłuższy czas pozwoli uzyskać miękkie i soczyste mięso, podczas gdy cieplejszy piekarnik i krótszy czas pieczenia zapewnią chrupiącą skórkę, ale tuszka będzie mniej delikatna.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także