Smażysz kurczaka, ale ciągle wychodzi zbyt suchy? Prawdopodobnie popełniasz dwa błędy
Mięso z kurczaka, a zwłaszcza pierś charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu. Przez to obróbka często kończy się przesuszeniem produktu. Co zrobić, by była soczysta i pyszna? Oto kilka wskazówek.
01.10.2023 13:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Niby łatwe do przygotowania, a chwila nieuwagi wystarczy, by mięso z kurczaka wysuszyło się i straciło smak. Czy pieczone, czy smażone w dosłownie chwili może przeobrazić się z soczystego kawałka, w wiórowaty i trudny do przełknięcia. Jakich więc błędów unikać, by cieszyć się soczystymi i smacznymi kawałkami mięsa z kurczaka?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co zrobić, żeby kurczak był miękki i soczysty?
Przed wrzuceniem mięsa na tłuszcz warto je zamarynować. Wystarczy choćby 10 minut, jednak najlepiej, by potraktować kawałki mięsa marynatą kilka godzin przed obróbką cieplną. W przypadku dużych kawałków lub całej tuszki dobrze jest potrzymać zamarynowane mięso w lodówce nawet całą noc. Co ważne, składnikiem marynaty nie powinna być sól, gdyż przez ten dodatek mięso traci wodę, przez co szybciej i łatwiej się wysusza. Kurczaka solimy więc tuż przed obróbką cieplną.
Co powinno być składnikiem marynaty do kurczaka? Wiele zależy od preferencji smakowych i rodzaju dania, natomiast zawsze warto pamiętać o kwaśnym dodatku - soku z cytryny czy occie. Produkty te posiadają właściwości "zamykające" włókna mięsa, przez co kurczak po obróbce zachowa soczystość i miękkość.
Jak smażyć kurczaka, żeby nie był suchy?
Pierwsza zasada jest taka, że kurczak nie wymaga długiego pieczenia i smażenia. To właśnie tzw. przeciąganie mięsa, czyli zbyt długie poddawanie go obróbce cieplnej sprawia, że staje się wiórowate, pozbawione soków i smaku. Jak zatem powinno się smażyć mięso z kury, by nie było suche?
Przede wszystkim produkt kładziemy na dobrze rozgrzany tłuszcz - jeśli zewnętrzna strona mięsa zostanie szybko usmażona, zatrzyma w ten sposób wszystkie soki wewnątrz. Czas smażenia zależy od wielkości kawałka. Jeśli smażymy pierś, warto przyjrzeć się jej bocznej stronie, gdyż kolor mięsa zmienia się pod wpływem ciepła. Jeśli biała część dojdzie do połowy grubości, można przewrócić kawałek na drugą stronę. Warto zapamiętać, by nie mieszać/ruszać/przestawiać mięsa na patelni podczas smażenia, a pozwolić mu spokojnie "dojść". Im więcej manewrów łopatką czy łyżką, tym większe prawdopodobieństwo, że mięso zacznie puszczać wodę.