Moja mama nakłuwa śliwki igłą i upycha w słoikach. Robię to samo od lat, bo efekt jest niesamowity
Sezon na śliwki staram się zawsze w pełni wykorzystać. W mojej spiżarni nie może zabraknąć pysznych przetworów z tym owocem w roli głównej. Od lat przygotowuję je według przepisu mojej mamy.
21.09.2023 | aktual.: 09.01.2024 12:56
Śliwki to zdecydowanie mój ulubiony jesienny owoc. Gdy tylko lokalne stragany wypełniają się fioletowymi owocami od rolników, ruszam z wielką torbą na zakupy. Część zjadam w formie zdrowej przekąski, czasem przygotowuję tradycyjne knedle, dorzucam do owsianki lub zamykam w słoiku. Dzięki temu ostatniemu mogę cieszyć się smakiem wyjątkowych owoców przez cały rok. Kompot ze śliwek przynosi orzeźwienie, świetnie gasi pragnienie, ale równie dobrze smakuje na ciepło. Zimą podgrzewam go z dodatkiem cynamonu, dekoruję plasterkiem pomarańczy i cieszę się zdrowym i pysznym napojem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kompot ze śliwek
Składniki:
- 2 kg śliwek,
- woda,
- cukier (1 łyżka na słoik).
Sposób przygotowania:
- Śliwki dokładnie myję i usuwam z nich ogonki.
- Przy pomocy czystej igły nakłuwam śliwki w kilku miejscach. Dzięki nakłuciu owoce puszczą sok, który zamieni się później w połączeniu z wodą w pyszny kompot.
- Słoiki dokładnie myję i wyparzam. Odstawiam do wysuszenia.
- Do słoików wkładam śliwki i posypuję je łyżką cukru. Zalewam całość zimną, przegotowaną wcześniej wodą.
- Dno garnka wykładam ściereczką i wstawiam do środka słoiki, Wlewam zimną wodę tak, aby sięgała do 3/4 wysokości słoików. Nie powinna sięgać zakrętek, bo słoiki mogą się źle zawekować.
- Wekuję przez 40 minut.
- Wyciągam z garnka i odstawiam do góry nogami do wystygnięcia.
- Następnie normalnie odwracam słoiki i przechowuję je w suchym i chłodnym miejscu.
Do czego wykorzystać śliwki z kompotu?
Kompot wypity i zastanawiasz się, co zrobić z owocami? Najprościej jest je po prostu zjeść- są przepyszne. Możesz je również dodać do ciasta drożdżowego lub jogurtowego, a nawet udekorować nimi bezę w jesiennym wydaniu. Odłóż je jednak wcześniej na sitko, aby pozbyć się nadmiaru wody. Świetnie smakują jako dodatek do jaglanki lub owsianki, możesz również zamienić je w kisiel lub wykorzystać jako farsz do pierogów na słodko.