NewsyMoja mama zawsze wkłada do lodówki starą gazetę. Pozbyła się tak męczącego problemu

Moja mama zawsze wkłada do lodówki starą gazetę. Pozbyła się tak męczącego problemu

Pyszności - Fot. Pyszności
Pyszności - Fot. Pyszności
Katarzyna Gileta

10.03.2023 15:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Otwierasz lodówkę i uderza cię nieprzyjemny zapach, który się z niej wydobywa? Zdarza się to nawet bardzo skrupulatnym gospodyniom. Nie musisz się martwić! Jest wiele domowych sposobów na to, by usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki. A który z nich najbardziej przypadnie ci do gustu?

Sprzątanie lodówki

Przede wszystkim, jeśli poczuliśmy nieprzyjemny zapach z lodówki, powinniśmy sprawdzić jej zawartość i umyć ją. Wystarczy wszystko wyjąć ze środka, sprawdzić przydatność do jedzenia, przetrzeć słoiczki, pudełka czy inne pojemniki.

W celu umycia lodówki wewnątrz można zastosować naturalny środek, jakim jest roztwór wody z sodą oczyszczoną lub z octem w proporcjach 1:1. Koniecznie należy pamiętać również o myciu uszczelek, w których potrafi zgromadzić się naprawdę dużo resztek, okruszków i płynów.

Pomimo dokładnego wyczyszczenia lodówki, brzydkie zapachy mogą pozostać w niej lub pojawiać się bez zaproszenia w przyszłości. Jak więc można się ich pozbyć?

Nieprzyjemny zapach z lodówki - jak się go pozbyć?

Istnieje kilka skutecznych i naturalnych rozwiązań na nieprzyjemny zapach z lodówki. Wcale nie ma konieczności kupowania chemicznych preparatów lub drogich pochłaniaczy. Wystarczy rozejrzeć się po własnej kuchni lub po innych zakamarkach domu, by znaleźć przydatne produkty.

Kawa

Ziarna kawy, szczególnie te zmielone, mogą skutecznie maskować nieprzyjemne zapachy w lodówce. Wystarczy umieścić je w niewielkiej miseczce i wstawić do wnętrza lodówki. Wcześniej można dodatkowo podgrzać kawę na suchej patelni.

Rozwiązanie to jest całkowicie naturalne i ekologiczne, a aromat kawy nie wpłynie w żaden sposób na produkty spożywcze. Należy jednak pamiętać, że kawa szybko wietrzeje, więc najlepiej zmieniać zawartość miseczki co 2-3 dni.

Jabłko i goździki

Jabłko przekrawamy na pół i wbijamy w nie kilka suszonych goździków. W ten sposób powstaje naturalny odświeżacz w postaci jabłkowo-goździkowego jeżyka. Umieszczamy go na górnej albo dolnej półce w lodówce, by pozbyć się z niej nieprzyjemnego zapachu.

Rozwiązanie to jest bardzo skuteczne, ale trzeba pamiętać, by wyrzucić jabłko, zanim się ono zepsuje.

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock

Czarno-biała gazeta - remedium na nieprzyjemny zapach z lodówki

Jak jeszcze pozbyć się zapachu z lodówki? Przydatna może się okazać zwykła, czarno-biała gazeta. Kilka kulek tak zmiętej gazety należy umieścić w różnych miejscach w lodówce i pozostawić je na noc. Następnego dnia nieprzyjemny zapach powinien zwyczajnie zniknąć.

Cynamon

Cynamon jest niesamowitą przyprawą, która ma działanie przeciwpleśniowe, wirusobójcze i antybakteryjne. Dodatkowo potrafi maskować brzydkie zapachy. Nic więc dziwnego, że można go wykorzystać do naturalnego pozbywania się nieprzyjemnych zapachów z lodówki. Wystarczy włożyć do niej przełamaną laskę cynamonu.

Ziemniak usunie nieprzyjemny zapach z lodówki

Okazuje się, że również surowy ziemniak może nam pomóc w przypadku niechcianych aromatów lodówkowych. Połówkę ziemniaka wkładamy do lodówki, a on absorbuje nieprzyjemne zapachy. Jeśli po pierwszym zastosowaniu nieapetyczna woń ciągle jest obecna, co 3 dni wymieniamy ziemniaka aż do momentu całkowitego pozbycia się brzydkich zapachów.

Cytryna

Cytryna to fantastyczny owoc nie tylko ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, ale również dlatego, że pochłania brzydkie zapachy. Jeśli połówkę cytryny włożymy do lodówki, zniknie z niej nieprzyjemna woń.

Ten naturalny odświeżacz może być także stosowany do czyszczenia desek do krojenia, usuwania przebarwień po herbacie i kawie, a nawet do usuwania kamienia i osadów z mydła.

Żwirek dla kota

Tak, tak – właśnie żwirek, który zgodnie z przeznaczeniem powinien być umieszczany w kuwecie. Tymczasem koci żwirek świetnie pochłania niemiłe zapachy, więc doskonale sprawdzi się jako odświeżacz powietrza w lodówce.

Żwirek wykonany jest z krzemianu sodu, który nie tylko doskonale chłonie wilgoć, ale i bardzo intensywne zapachy. Należy umieścić go w niewielkim pojemniku i wstawić do lodówki, a zapomnimy o wszelkich nieprzyjemnych woniach, które się w niej kiedykolwiek pojawiły.

W lodówce nietrudno o kumulację różnego rodzaju zapachów, które razem nie są zbyt miłe dla nosa. Właśnie dlatego warto wykorzystać dostępne naturalne sposoby na to, by się ich pozbyć. Od dziś nieprzyjemny zapach z lodówki to już przeszłość.

Autor: Halina Basek

Zobacz na naszym kanale YouTube, jak zrobić kremową czerwoną zupę z chrupiącą grzanką i ciągnącym się serem: