PoradyMrozisz chleb? Zapisz datę, bo po tym czasie lepiej go już nie jeść

Mrozisz chleb? Zapisz datę, bo po tym czasie lepiej go już nie jeść

Przed dłuższym wolnym, kiedy sklepy będą zamknięte, a czasami po prostu z przyzwyczajenia, pieczywo kupuje się na zapas. I najlepszym sposobem niezmarnowania go, będzie mrożenie. Warunek jest jeden - musisz zużyć tak przechowywany chleb w odpowiednim czasie. Wielu błędnie "przeciąga" ten umowny termin.

Zanim zamrozisz pieczywo, sprawdź jak długo można je mrozić
Zanim zamrozisz pieczywo, sprawdź jak długo można je mrozić
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Magdalena Pomorska

04.11.2024 18:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mrożenie chleba jest jedną z tych czynności, której często się podejmujemy. W końcu nie zawsze jesteśmy w stanie zjeść chleb w zaledwie dwa dni od jego zakupienia. Wiele osób doskonale zna ten sposób, dzięki któremu możemy uniknąć wyrzucenia pieczywa wtedy, kiedy jest już suche, bądź pojawiła się na nim pleśń. Mało kto jednak wie, jak długo chleb może leżeć w zamrażalniku. Jeśli i u ciebie to czas kilku miesięcy, lepiej nie przerywaj czytania tego artykułu.

Jaki chleb nadaje się do mrożenia?

Chleb, który kupujemy, powinien być przede wszystkim świeży. Jeżeli zdecydujemy się na jego zamrożenie, powinniśmy zrobić to do dwóch dni od jego zakupienia (chleb przed zamrożeniem powinien być jeszcze świeży). Sposobów jest kilka, bo chleb możemy zamrozić w całości bądź pokroić go na kromki. Najlepszym sposobem na przedłużenie świeżości chleba jest umieszczenie go w plastikowych workach do mrożenia żywności ze specjalnym zamknięciem. Zanim włożymy go do zamrażarki, pamiętajmy o "spuszczeniu" powietrza w torebce, a także o oznaczeniu daty mrożenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak długo trzymać chleb w zamrażalniku?

Chleb nie powinien być przechowywany w zamrażarce dłużej niż trzy miesiące. Po tym czasie na pieczywie mogą pojawić się nieapetyczne suche obszary, które wpłyną na jego smak i konsystencję. Dlatego tak ważne jest, żeby zapisać datę zamrożenia na opakowaniu, aby mieć pewność, że nie przekroczyliśmy maksymalnego okresu przechowywania. Kolejną istotną kwestią jest odpowiednie pakowanie pieczywa przed mrożeniem. Aby kromki chleba nie skleiły się ze sobą, poleca się pojedyncze owijanie ich folią spożywczą lub umieszczanie w oddzielnych woreczkach lub inny sposób porcjowania. Dzięki temu unikniemy problemów z późniejszym rozmrażaniem tylko potrzebnej ilości pieczywa np. na śniadanie.

Jak prawidłowo rozmrażać pieczywo?

Po odpowiednim czasie przechowywania chleb należy prawidłowo rozmrozić. Aby najlepiej zachować jego smak, zaleca się najpierw wyjąć chleba z zamrażarki i pozwolenie mu na powolne osiągnięcie temperatury pokojowej. Nigdy nie należy przyspieszać tego procesu w piekarniku lub mikrofalówce, ponieważ może to wpłynąć na strukturę i smak pieczywa. Po rozmrożeniu chleba warto go delikatnie podgrzać, aby przywrócić mu chrupkość. Można to zrobić w piekarniku na niskiej temperaturze lub na suchej patelni. Dzięki temu pieczywo zyska świeżość, która jest porównywalna do świeżo upieczonego.