PoradyAni zwykłe masło, ani olej, grzyby warto smażyć na innym tłuszczu. Postaw na pyszną alternatywę

Ani zwykłe masło, ani olej, grzyby warto smażyć na innym tłuszczu. Postaw na pyszną alternatywę

Sezon na grzyby rozpoczęty. Na pewno wielu z was wybrało się już na grzybobranie i uzbierało trochę leśnych pyszności. Wszyscy wiedzą, że jesień smakuje grzybami. Te pyszne dary lasu możemy wykorzystać na wiele sposób. Natomiast, by wydobyć z nich cały smak, warto przyrządzić je na dobrym tłuszczu. Jaki wybrać do smażenia grzybów? Rozwiejemy w tym artykule wszelkie wątpliwości.

Ani zwykłe masło, ani olej, grzyby warto smażyć na innym tłuszczu. Postaw na pyszną alternatywę
Paulina

13.09.2022 09:53

Na jakim tłuszczu smażyć grzyby?

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów obróbki termicznej grzybów jest smażenie. Wiele klasycznych przepisów w naszej kuchni mówi o tym, że grzyby powinniśmy smażyć na maśle. Wiemy natomiast, że ten rodzaj tłuszczy nie jest zbyt stabilny termicznie wiec po dłuższym smażeniu, grzyby zaczną się przypalać.

Co w takim razie najlepiej wybrać? Rynek oferuje nam już coraz więcej produktów. Do smażenia grzybów sprawdzi się masło klarowane. W przeciwieństwie do zwykłego masła, klarowane wytrzymuje znacznie wyższe temperatury. Stosując taki tłuszcz będziemy mieć kontrole nad właściwościami i smakiem potrawy.

Grzyby - Pyszności; Foto Canva.com
Grzyby - Pyszności; Foto Canva.com

Wskazówki do smażenia grzybów

Wiadomo, że brudnych grzybów, które dopiero co przynieśliśmy z lasu, nie usmażymy. Więc warto zacząć od oczyszczenia grzybów. Natomiast każdy z nas też wie, że czyszczenie kurek to czynność, która nie należy do najprzyjemniejszych. Jest na to sposób. W pierwszej kolejności musimy oczyścić grzyby z większych zanieczyszczeń za pomocą małego nożyka, a następnie włożyć je do miski z ciepłą wodą i 2 łyżkami soli. Zanieczyszczenia opadną na dno i grzyby będą czyste. Wszystkie grzyby rozłóż na ręczniku papierowym i odsącz z nadmiaru wody. To bardzo ważne, by osuszyć grzyby, jeśli chcemy je potem smażyć.

Tak przygotowane leśne dary soli się na sam koniec smażenia. Ten zabieg sprawi, że nie wypłynie z nich nadmiar wody. Jeśli chcemy wydobyć z nich jeszcze więcej aromatu, warto przyprawić je czosnkiem, cebulą, tymiankiem, rozmarynem czy natką pietruszki.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować genialne grzyby w trzech odsłonach krok po kroku. Świetnie sprawdzą się jako pyszna przystawka!

Wybrane dla Ciebie