PoradyNa kapuście kiszonej pojawił się biały nalot? Zanim zjesz, przeczytaj

Na kapuście kiszonej pojawił się biały nalot? Zanim zjesz, przeczytaj

Otwierasz słoik z kiszoną kapustą i liczysz, że zjesz sobie coś pysznego. Niestety, twoim oczom ukazał się biały nalot, który łudząco przypomina pleśń. Masz ochotę wyrzucić wek do śmieci i nigdy do niego nie wracać. Zastanawialiście się, czemu kapusta kiszona ma taki nalot?

Kiszona kapusta
Kiszona kapusta
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

12.09.2023 18:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Biały nalot nie jest tym, czego się obawiasz. Na pewno nie ma to nic wspólnego z pleśnią. Jego pojawienie się nie zwiastuje zepsucia się produktu. Chociaż trochę wygląda, jakby było spleśniałe, to nie jest dla nas groźny. To po prostu kożuch fermentacyjny. Od pleśni różni go wiele: ma jednolity biały kolor i nie zwija się w kępki przypominające włoski. Nie zmienia też smaku kapusty kiszonej, czego nie można powiedzieć o pleśni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kapusta kiszona z białym nalotem - czy jest bezpieczna?

Biały kożuch powstaje podczas procesu fermentacji i bardzo często możemy zauważyć go w kiszonkach, które od jakiegoś czasu już stoją w lodówce lub piwnicy. Czy możemy zjeść kapustę, na której się pojawił? To zależy. Jeśli zapach kiszonki jest kwaśny i typowy dla tego przetworu, nic nie stoi na przeszkodzie. W przypadku, gdy zapach jest nieco drożdżowy i nieprzyjemny, to znak, że kapusta kiszona zaczęła pleśnieć. Wyrzucenie tylko części nic nie pomoże, bowiem pleśń rozwija się w całej kiszonce. Taki słoik powinien wylądować w koszu na śmieci.

Kapusta kiszona
Kapusta kiszona© Adobe Stock

Dlaczego warto jeść kapustę kiszoną?

Lista zalet tego przysmaku jest naprawdę bardzo długa. Kapusta kiszona:

  • poprawia trawienie,
  • obniża poziom cholesterolu,
  • wzmacnia i wspiera odporność,
  • wspomaga układ krążenia,
  • zaspokaja apetyt na słone przekąski,
  • syci na długo (ze względu na zawartość błonnika),
  • odżywia skórę,
  • obniża poziom cukru we krwi.


O zaletach można mówić bardzo długo. Dlatego też kiszonki są świetnym wyborem nie tylko podczas diety, ale i codziennego odżywiania się.