Najlepszy napój dla wątroby. Kosztuje grosze, a działa cuda
Wiemy, że korzystnie wpływa na zdrowie jelit, że redukuje poziom cukru we krwi, że jest niskokaloryczny i stanowi źródło białka. Po kefir warto sięgać nie tylko ze względu na powyższe. Okazuje się, że napój ten może mieć zbawienny wpływ na wątrobę.
23.12.2023 18:26
Kefir jest bogaty w probiotyki, m.in. bakterie kwasu mlekowego i drożdże, które korzystnie wpływają na zdrowie jelit. Dzięki obecności peptydów mlecznych kefir wspomaga regulację poziomu cukru we krwi i hamowanie głodu. Stanowi też źródło białka i jest stosunkowo niskokaloryczny. A jak działa na wątrobę?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak kefir działa na wątrobę?
Kefir może okazać się nieocenionym wsparciem w procesie odchudzania i redukcji stłuszczenia wątroby. Wyniki badań przeprowadzonych na myszach dowiodły, że regularne spożywanie kefiru nie tylko przyczyniło się do zmniejszenia całkowitej masy ciała tych gryzoni, ale także skutecznie hamowało proces syntezy tłuszczu. Dodatkowo u myszy, które przez cztery tygodnie codziennie otrzymywały kefir, zaobserwowano znaczący spadek poziomu trójglicerydów i cholesterolu w wątrobie.
Takie działanie kefiru może być niezwykle korzystne w terapii niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLAD). W jednym z badań naukowcy zauważyli, że kefir nie tylko pomaga w redukcji stłuszczenia wątroby, ale także przynosi korzyści w zmniejszaniu stanu zapalnego tego organu. Co więcej, kefir może spowalniać rozwój niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby, które jest bardziej agresywną formą NAFLAD.
Zobacz także
Kefir - naturalna bariera ochronna dla wątroby
Kefir, podobnie jak wiele innych produktów fermentowanych, jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które mają zdolność do ochrony komórek przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Badania naukowe dowodzą, że składniki zawarte w kefirze mogą zwiększać aktywność enzymów antyoksydacyjnych, szczególnie w komórkach wątroby.
Taka właściwość kefiru może mieć kluczowe znaczenie dla ochrony wątroby przed potencjalnym uszkodzeniem spowodowanym przez leki lub inne szkodliwe substancje. Dzięki temu kefir może stanowić naturalną barierę ochronną dla wątroby, wspomagając jej zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie. O kefirze i jego wpływie na wątrobę mówił również dr Marek Skoczylas (obecnie zajmuje się m.in. fitofarmakologią, toksykologią żywności i leczeniem chorób przewlekłych) na swoim kanale na YouTube.
- Spośród wielu prozdrowotnych właściwości kefir wykazuje dobroczynny wpływ na naszą wątrobę. A jak dowiedziono w badaniach na zwierzętach, może chronić wątrobę przed szkodliwym działaniem pestycydów na ten organ - tłumaczy dr Marek Skoczylas. - Otóż pestycydy dostarczane zwierzętom niszczyły ich materiał genetyczny i wątrobę prowadząc do mutacji, natomiast kefir tę sytuację odwracał - dodaje specjalista.