PoradyZapomnisz o tej czynności i ogórki kiszone spleśnieją. Bardzo łatwo o poważny błąd

Zapomnisz o tej czynności i ogórki kiszone spleśnieją. Bardzo łatwo o poważny błąd

Miłośnicy domowych przetworów, często przygotowują własne ogórki kiszone. Niestety nie zawsze wychodzą tak, jak powinny. Okazuje się, że niekiedy podczas robienia tych popularnych przetworów, popełniamy błędy. W konsekwencji nasze ogórki pleśnieją. Jak w takim razie tego uniknąć?

Największy błąd podczas robienia ogórków kiszonych, dlatego pleśnieją - Pyszności; Foto: Canva.com
Największy błąd podczas robienia ogórków kiszonych, dlatego pleśnieją - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka

23.07.2022 | aktual.: 15.09.2023 14:00

Spleśniałe ogórki kiszone

Ogórki - Pyszności; Foto: Canva.com
Ogórki - Pyszności; Foto: Canva.com

Na początku warto wiedzieć, jak rozpoznać spleśniałe ogórki kiszone. Pleśń zazwyczaj pojawia się na przetworach punktowo. Poza tym odznacza się często również szarym, niebieskim bądź zielonym przebarwieniem.

Zepsute przetwory charakteryzują się także intensywnym, nieprzyjemnym zapachem. W takiej sytuacji zalewa często się pieni, a ogórki są wyjątkowo miękkie. Niekiedy nawet rozpadają się w dłoniach. Takich przetworów nie powinniśmy jeść. W przeciwnym wypadku narażamy swoje zdrowie.

Jaki błąd popełniamy podczas robienia ogórków?

Ogórki kiszone- Pyszności
Ogórki kiszone- Pyszności

Okazuje się, że pleśń często wynika z nieodpowiedniego przygotowania przetworów. Najczęstszym błędem podczas robienia ogórków kiszonych jest niedokładne przykrycie ich zalewą. Chroni ona warzywa przed dostępem tlenu. W związku z tym warzywa powinny być całkowicie zanurzone w płynie. Poza tym, bardzo ważne jest również to, aby ogórki były ciasno ułożone w słoiku. Dzięki temu nie wypłyną na powierzchnię zalewy. W konsekwencji będą odpowiednio zakonserwowane i warzywa nie spleśnieją.

Jak wygląda kożuch fermentacyjny?

Niektórym zdarza się pomylić kożuch fermentacyjny z pleśnią. W związku z tym, warto wiedzieć czym różnią się one od siebie. Kożuch fermentacyjny występuje w postaci białego nalotu. Często pojawia się na powierzchni przetworów, takich jak ogórki kiszone, czy kapusta kiszona. Powstaje on w wyniku działania bakterii kwasu mlekowego i nie jest szkodliwy dla zdrowia.

W przeciwieństwie do pleśni kożuch fermentacyjny odznacza się cienką warstwą. Jego kolor jest jednolity, biały. Pleśń natomiast często odznacza się szarym, zielonym, czy niebieskim przebarwieniem. Z reguły warstwa pleśni jest grubsza od kożucha fermentacyjnego. Przetwory z kożuchem fermentacyjnym możemy spokojnie jeść.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować ciasto Milky Way krok po kroku. Deser możesz wykonać z dodakiem herbatników lub bez. Nie musisz go piec!