PrzepisMoja babcia dolewała go zamiast mleka do ciasta na naleśniki, niezapomniany smak

Moja babcia dolewała go zamiast mleka do ciasta na naleśniki, niezapomniany smak

Moja babcia dolewała go zamiast mleka do ciasta na naleśniki, niezapomniany smak
Paulina

18.07.2022 13:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przygotowujesz ciasto na pyszne naleśniki. Zaczynasz je smażyć. Niestety ciasto nie odchodzi łatwo od patelni i się rwie. Oprócz tego wychodzą niezwykle twarde. Standardowy przepis to mąka, jajka mleko lub woda, dodatkowo nieodpowiednie proporcje powodują, że naleśniki nie wychodzą. Dlatego dziś przychodzimy z propozycją idealnych i bardzo delikatnych naleśników na kefirze. Oto nasz sprawdzony sposób.

Naleśniki - Pyszności
Naleśniki - Pyszności

Naleśniki na kefirze

Składniki:

  • mąka pszenna - 1 szklanka
  • kefir - 1 i 1/2 szklanki
  • woda - 1/2 szklanki
  • jajko - 1 szt.
  • sól - 1/2 łyżeczki
  • cukier - 2 łyżeczki
  • soda oczyszczona - 1/2 łyżeczki
  • olej - 2 łyżki, np. rzepakowy

Sposób przygotowania:

W misce umieść mąkę pszenną, jajko, kefir i wodę. Następnie dodaj sól, cukier, sodę oczyszczoną i olej. Całość dokładnie wymieszaj przy pomocy rózgi lub miksera, tak by masa nie miała grudek. Odstaw wszystko na 15 minut. Następnie zabierz się zapieczenie naleśników. Naleśniki zawsze smażymy na rozgrzanej patelni. Powinniśmy ją pokryć niewielką ilością tłuszczu. Ażeby zapobiec przyklejaniu się naleśników do patelni, dodajemy do ciasta również małą ilość oleju. Dzięki temu ciasto się nie rwie i wychodzi idealnie delikatne.

Ciasto na naleśniki - Pyszności
Ciasto na naleśniki - Pyszności

Na jakim tłuszczu smażyć naleśniki?

Kluczowe znaczenie ma wybór tłuszczu, na którym będziemy przygotowywać nasze danie. Od niego zależy, jak będą smakować nasze placuszki. Tutaj najlepszym wyborem będzie olej rzepakowy. Dobrze sprawdzi się przy wysokich temperaturach i będzie uniwersalny w smaku. Możecie sięgnąć również po olej ryżowy czy olej kokosowy. Opcji jest naprawdę wiele, jesteśmy pewni, że wszystkie sprawdzą się naprawdę dobrze.

Równomiernie rozprowadź tłuszcz

Może się tak zdarzyć, że olej nie będzie równomiernie rozprowadzony. W konsekwencji naleśniki przypalają się i przyklejają do powierzchni patelni. Ażeby tego uniknąć, wystarczy, że rozsmarujesz olej na patelni za pomocą ręcznika kuchennego lub sylikonowego pędzelka. Przed wlaniem masy na patelnie, upewnij się, że tłuszcz jest odpowiednio nagrzany. Jeśli chcesz mieć pewność, wystarczy, że wlejesz odrobinę ciasta na patelnie. Jeśli zacznie się gwałtownie smażyć i unosić ku górze, możesz włożyć resztę.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować puszyste naleśniki z jabłkiem:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także