Newsy8 popularnych produktów, które podrożały przez podatek cukrowy. Nie tylko za colę zapłacimy więcej

8 popularnych produktów, które podrożały przez podatek cukrowy. Nie tylko za colę zapłacimy więcej

8 popularnych produktów, które podrożały przez podatek cukrowy. Nie tylko za colę zapłacimy więcej
Ewa
05.02.2021 10:49, aktualizacja: 18.09.2023 12:58

Wprowadzony na początek roku podatek cukrowy sporo namieszał w cenach. Dodatkowa opłata za cukier ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Co podrożało?

#1 Napoje energetyczne

W górę poszły ceny napojów, które zawierają kofeinę i taurynę. Do tej grupy można zaliczyć wszystkie napoje energetyczne dostępne na rynku, od tych tańszych, po droższe.

Obraz

#2 Ice Tea

Chociaż mogłoby się wydawać, że podrożeć mogą tylko napoje gazowane, to podwyżce podlegają również znane napoje herbaciane.

Obraz

#3 Woda smakowa

Smakowe wody cieszą się sporą popularnością. Niestety, część z nich jest mocno dosładzana, przez co nie ominie jej podatek cukrowy. Na szczęście, coraz więcej producentów wybiera lepszą opcję i używa jedynie aromatów, zamiast tony cukru.
Taniej i zdrowiej!

Obraz

#4 Napoje i nektary owocowe

Podwyżka dotyczy tych, które zawierają w swoim składzie mniej niż 20% naturalnych soków owocowych. Niestety, znajdą się takie na sklepowych półkach.

Obraz

#5 Napoje typu zero

Jeśli myślałeś, że w górę nie pójdzie Coca-cola Zero i Pepsi Max, to żyłeś w błędzie. Napoje, które nie zawierają cukru również zostaną obarczone dodatkową opłatą. To wszystko przez... słodzik.

Obraz

#6 Piwa typu Radler

W Polsce jest dużo amatorów owocowego, niskoprocentowego piwa. Cieszy się dużą popularnością w szczególności podczas wiosenno-letnich grillów. Niestety, podwyżka obejmie również i te napoje.

Obraz

#7 Soki owocowe

Chociaż soki owocowe i warzywne zwolnione są ze stałej opłaty, to mogą mieć naliczaną opłatę zmienną, która wynosi 0,05 zł za każdy gram cukrów powyżej 5 g cukrów na 100 ml napoju.

Obraz

#8 Napoje izotoniczne

Sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku soków owocowych. Nie ma opłaty stałej (0,50 gr), za to za przekroczenie ilości cukru zostanie naliczona dodatkowa opłata.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także