Nasze prababcie zrywały je na potęgę. Skóra była zdrowa, a wątroba jak nowa
W ogrodach i na łąkach znaleźć można wiele roślin, które są remedium na mniej lub bardziej codzienne problemy. Z darów natury żywo czerpała medycyna ludowa, a wraz z nią nasze prababcie i babcie, które zioła wykorzystywały nie tylko do doprawiania potraw. Wiele osób dziś o tym zapomniało, ale warto odkurzyć nieco szufladkę pamięci i wrócić do korzeni.
26.08.2024 11:41
Glistnik jaskółcze ziele to nieoceniona roślina, która wciąż gości w wielu domowych apteczkach. Przekazywana z pokolenia na pokolenie wiedza o właściwościach leczniczych tej rośliny sięga czasów naszych prababć. Mówiono na nią "liście Pana Boga" czy "ziele Marii", co doskonale oddaje właściwości. Dziś wiele osób przechodzi koło jaskółczego ziela obojętnie, czasem nawet je przydeptując. To jednak nie jest zwykły chwast, który zaśmieca ogródek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Glistnik jaskółcze ziele - na co pomaga?
Glistnik jaskółcze ziele to naturalny środek stosowany w leczeniu wielu dolegliwości. Jedną z najbardziej znanych właściwości glistnika jest jego zdolność do łagodzenia bólu i znieczulania. Dzięki temu znajduje zastosowanie przy bólach różnego pochodzenia, takich jak bóle głowy, zębów czy stawów. Wykazuje także działanie przeciwzapalne i pomaga w walce z bakteriami i grzybami, przyspieszając gojenie ran i stanów zapalnych skóry.
Jego antyseptyczne działanie najczęściej wykorzystuje się w leczeniu ran, wyprysków i innych zmian skórnych o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. To częsty składnik naturalnych maści, które wspomagają leczenie łuszczycy czy usuwanie brodawek skórnych zwanych także kurzajkami.
Zdrowy napar z glistnika
Jaskółcze ziele to jednak nie tylko dobry składnik maści i toników do twarzy. Mało osób wie, że przygotować z niego można również zdrowy napar. Pomaga on w leczeniu dolegliwości trzustki czy wątroby.
Jedną część świeżego ziela zalej trzema częściami ciepłej, przegotowanej wody. Odstaw na około 5 godzin, aby składniki aktywne przeszły do naparu. Po upływie tego czasu napar należy odcedzić i przelać do szczelnie zamkniętego naczynia. Można go przechowywać w lodówce przez maksymalnie 72 godziny. Pij 3 razy dziennie po 30 ml.
Nie dla każdego
Stosowanie preparatów z glistnika wymaga ostrożności. Mimo wielu właściwości leczniczych glistnik może być toksyczny przy nadmiernym stosowaniu. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który podpowie, czy to rozwiązanie odpowiednie dla naszego organizmu. Z ilością nie można przesadzać. Jaskółczego ziela nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią czy też dzieci.