Nawet babcia nie robi tak puszystych i miękkich racuchów. Kluczem do sukcesu jest główny składnik
Puszyste racuchy drożdżowe to klasyk polskiej kuchni, w którym wyspecjalizowały się nasze mamy oraz babcie. Chociaż najczęściej jada się je w towarzystwie cukru pudru, dżemu lub konfitury, to w tym przepisie robi się je nieco inaczej.
29.08.2023 | aktual.: 29.08.2023 08:09
Idealnie puszyste i mięciutkie, często skrywające w środku kawałki jabłek. Gorące, serwowane prosto z patelni z kołderką cukru pudru- takie skojarzenia przychodzą na myśl, gdy mówimy o racuchach.
Drożdżowy przysmak znany jest w Polsce od pokoleń, podbijając serca milionów Polaków. Przepis jest prosty i poradzi sobie nawet ten, który nie jest mistrzem ciasta drożdżowego. Chociaż słodka odsłona jest niesamowicie smaczna, to postawiłam w kuchni na drobny eksperyment.
Mój mąż nie jest fanem słodkich obiadów, więc postanowiłam przygotować mu uwielbiane przeze mnie racuchy w wytrawnym wydaniu. Brzmi nietypowo i niejedna babcia przetrze oczy ze zdumienia, ale w tej odsłonie te proste placuszki smakują nieziemsko. Postanowiłam też nieco przyspieszyć proces
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy racuchy można zrobić bez drożdży?
Chociaż w tradycyjnym przepisie drożdże suszone lub świeże to podstawa, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować je w nieco inny sposób. Ciasto drożdżowe bywa kapryśne, a na dodatek potrzeba trochę czasu, aby wyrosło. Jeśli zależy ci na błyskawicznym obiedzie i nie masz czasu na czekanie, aż drożdże zaczną pracować, śmiało sięgnij po proszek do pieczenia.
Racuchy na słono
Składniki:
- 250 g pieczarek,
- 4 łyżki mąki pszennej,
- 100 ml wody gazowanej,
- jajko,
- 2 łyżki śmietany 18 proc.,
- 2 łyżki świeżego szczypiorku,
- 2-3 łyżki startego sera,
- pół łyżeczki proszku do pieczenia,
- sól,
- pieprz,
- olej do smażenia.
Sposób przygotowania:
- Mąkę pszenną przesiewam wraz z proszkiem do pieczenia. Dodaję jajka, wodę gazowaną, kwaśną śmietanę i doprawiam masę solą oraz pieprzem. Dokładnie mieszam i odstawiam.
- Szczypiorek myję i drobno siekam, dodaję do masy. Dorzucam również starty ser żółty.
- Pieczarki również dokładnie myję, osuszam i kroję, na koniec dodając wszystko do ciasta i dokładnie mieszając.
- Na patelni rozgrzewam olej roślinny lub masło klarowane i wykładam porcje przygotowanego ciasta. Smażę z obu stron na średniej mocy palnika, aż placuszki się zarumienią.
- Usmażone racuchy odkładam na chwilę na kawałek ręcznika papierowego, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
Z czym podawać racuchy na słono?
Racuchy z pieczarkami, szczypiorkiem i serem możesz serwować samodzielnie lub z kleksem kwaśnej śmietany, dekorując całość posiekanym szczypiorkiem. Sprawdzi się również sos czosnkowy lub tzatziki. Smacznego!