Nawet babcia nie smaży tak pulchnych racuchów. Dostałam przepis od sąsiadki i od razu stał się hitem
Pączkowe racuchy to hit, który można odtwarzać w kółko i w kółko. Kiedy moja sąsiadka smażyła je dla wnuków, cała klatka przesiąknięta była zapachem słodkich bułeczek. Dzisiaj z radością i sentymentem odtwarzam ten przepis.
07.01.2024 18:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ni to pączek, ni racuch. Wspaniałe jest to, że łączy cechy obu tych deserów. Jest słodki, puszysty i wspaniale chrupiący na zewnątrz. Ślinka cieknie na samą myśl. Zamiast czytać o pączkowych racuchach, po prostu je zrób. Przepis znajdziesz poniżej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pączkowe racuchy - hit wśród domowych deserów
Zdecydowanie mniej czasochłonne niż klasyczne pączki, ale zdecydowanie bardziej puszyste i chrupiące niż zwykłe racuchy. Ten słodki twór jest czym pośrodku. Ja uwielbiam pączkowe racuchy z gorzkim lub cierpkim dodatkiem. Zazwyczaj sięgam po konfiturę z aronii albo pomarańczową, zdarza się, że polewam je jogurtem i dodaję odrobinę cynamonu. Jednak doskonale smakują też po prostu oprószone cukrem pudrem.
Pączkowe racuchy mogą, a nawet muszą mieć nieregularne kształty. Pamiętaj również, by porcje ciasta nie były za duże - racuchy pączkowe powinny szybko wyrosnąć i dobrze się wysmażyć. Jeśli porcja będzie za duża, mogą przypalić się przed wysmażeniem w środku. Dodatek alkoholu w cieście sprawi, że placuszki nie będą chłonęły tłuszczu.
Pączkowe racuchy. Przepis
Składniki
- 200 g mąki pszennej,
- 25 g świeżych drożdży,
- 100 ml ciepłego mleka,
- 2 łyżki cukru,
- 1 jajko,
- łyżka cukru waniliowego,
- 1 łyżeczka mocnego alkoholu,
- szczypta soli,
- ok. 500 ml oleju do smażenia,
- cukier puder do posypania.
Przygotowanie:
- Rozkruszone drożdże wymieszaj z ciepłym, ale niegorącym mlekiem. Kiedy rozpuszczą się, dodaj łyżeczkę cukru i mąki. Zamieszaj całość i odstaw w ciepłe miejsce na 30 minut do wyrośnięcia.
- Resztę mąki przesiej do miski. Dodaj cukier i cukier waniliowy, a także gotowy już zaczyn, sól, jajko i alkohol. Wymieszaj dokładnie całość, aż powstanie gładkie i gęste ciasto pozbawione grudek.
- Gotowe ciasto przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na ok.1 godzinę do wyrośnięcia.
- W garnku (najlepiej o grubym dnie) podgrzej olej na średnim ogniu. Kiedy będzie już gotowy do smażenia (wrzuć kawałek skórki chleba do tłuszczu, jeśli zacznie skwierczeć, możesz zacząć smażyć), wrzucaj do garnka porcje ciasta, najlepiej za pomocą dwóch natłuszczonych łyżek.
- Racuchy smaż na rumiany kolor z dwóch stron.
- Gotowe odkładaj na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym i oprósz cukrem pudrem.