PoradyNawet nie wkładaj do lodówki. Stracą wszystkie wartości i cały smak

Nawet nie wkładaj do lodówki. Stracą wszystkie wartości i cały smak

Czego nie przechowywać w lodówce?
Czego nie przechowywać w lodówce?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
20.02.2024 13:40, aktualizacja: 27.04.2024 15:09

Cebula, pomidory, marchewka... to tylko niektóre z wielu warzyw i owoców, które z przyzwyczajenia przechowujemy w lodówce. Bez zastanowienia, po powrocie z zakupów wrzucamy je do chłodziarki błędnie przekonani, że niska temperatura pomoże im zachować świeżość na dłuższy czas. Niestety nie wszystkie produkty dobrze znoszą warunki, jakie panują w lodówce.

Generalnie rzecz biorąc, lodówka nie jest odpowiednim miejscem do przechowywania owoców egzotycznych, roślin strączkowych, konserw (oczywiście przed otwarciem), a także oliwy, pieczywa czy kawy i herbaty. Istnieją jednak pewne wyjątki. Na przykład kiwi można przechowywać w lodówce, a olej lniany, mimo że znajduje się na półce w chłodziarce, nie straci swoich właściwości. Co więcej, przechowywanie go w chłodzie przedłuży jego trwałość. Przyjrzyjmy się bliżej, co warto wiedzieć na temat przechowywania owoców i warzyw.

Dla jakich warzyw lodówka nie jest odpowiednim miejscem?

W ziemniakach przechowywanych w lodówce skrobia może ulec przemianie w cukier, co z kolei wpływa na ich smak i teksturę. Aby uniknąć tego niepożądanego efektu, ziemniaki powinny być przechowywane w suchym, chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Podobnie jak ziemniaki, cebula również może ulec zmianom pod wpływem niskich temperatur. W przypadku cebuli niska temperatura sprawi, że warzywo stanie się miękkie i szybciej zacznie się psuć. Cebulę najlepiej przechowywać w suchym, ciemnym miejscu, na przykład w spiżarni.

Czosnek może stracić swoje właściwości pod wpływem niskich temperatur. Przechowywanie czosnku w lodówce może spowodować, że stanie się wilgotny, straci smak i zacznie kiełkować. Dlatego czosnek powinien być przechowywany w spiżarni lub innym zaciemnionym miejscu.

Czego nie przechowywać w lodówce?
Czego nie przechowywać w lodówce? © Pixabay

Pomidory to kolejny produkt, który może stracić swoje właściwości pod wpływem niskich temperatur. Niska temperatura może spowodować, że stracą swój smak i konsystencję, dlatego powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej, z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Bazylia, podobnie jak inne zioła, może stracić swój aromat i zacząć chłonąć zapachy innych produktów przechowywanych w lodówce. Najlepiej więc trzymać ją na zewnątrz w pojemniku z zimną wodą. Bakłażan może stać się miękki i stracić swój smak i konsystencję pod wpływem niskich temperatur dlatego powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej. Podobnie dynia i kabaczki, a także marchew i papryka.

Jakich owoców nie powinno się trzymać w lodówce?

Banany nie powinny być przechowywane w lodówce, szczególnie jeśli są jeszcze niedojrzałe. Kiedy jednak banan osiągnie odpowiedni stopień dojrzałości, warto go przenieść do lodówki, aby zahamować dalsze procesy dojrzewania. Należy jednak pamiętać, że banany wytwarzają etylen, gaz, który przyspiesza proces dojrzewania, a co za tym idzie, może przyspieszyć psucie się innych warzyw i owoców przechowywanych w pobliżu. Aby zminimalizować emisję etylenu i opóźnić proces dojrzewania bananów, warto zawinąć je w folię.

Awokado, choć dojrzewa w temperaturze pokojowej, po osiągnięciu odpowiedniego stopnia dojrzałości może być przechowywane w lodówce. Ananasy można przechowywać w lodówce, ale nie jest to konieczne. Warto jednak zauważyć, że temperatura lodówki może wpłynąć na smak i konsystencję ananasa.

Mango to kolejne owoce, które powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej, aby osiągnąć odpowiedni stopień dojrzałości. Brzoskwinie i nektarynki, mimo że można je przechowywać w lodówce, lepiej jest trzymać je w temperaturze pokojowej, aby nie straciły smaku i aromatu.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także