Nie każdy powinien jeść arbuza. Niektórzy nie są nawet świadomi, że nie mogą
Arbuz świetnie smakuje, gasi pragnienie i ma szerokie kulinarne zastosowanie. Posiada też wiele właściwości prozdrowotnych: jest źródłem witamin, przeciwutleniaczy, związków mineralnych czy błonnika. Warto włączyć go do jadłospisu, jest jednak jedno "ale". To owoc nie dla każdego. Zobacz, kto powinien wyeliminować arbuzy z diety.
03.08.2023 13:37
Słodki, soczysty i intensywnie czerwony arbuz to jeden z symboli lata. Zajadamy się nim zwłaszcza w upalne dni, często nie poprzestając na jednym czy dwóch plasterkach. Są jednak pewne grupy osób, które po spożyciu arbuza borykają się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Komu zaleca się ograniczenie lub wyeliminowanie tego owocu z diety?
Arbuz - przeciwskazania. Kto nie powinien jeść tych owoców?
Arbuz nie powinien często gościć w diecie osób borykających się z niewydolnością nerek. To ze względu na to, że w takich przypadkach należy przestrzegać diety ubogiej w potas, a arbuz jest źródłem tego składnika mineralnego. Natomiast całkowite unikanie arbuza jest wskazane w przypadku alergii na ten owoc (alergia na arbuza zdarza się rzadko, ale jest możliwa).
Arbuz jest też źródłem fruktozy i nie powinien być spożywany przez osoby, będące na diecie eliminacyjnej FODMAP. Wiele osób uważa też, że arbuz ma dużo cukru, więc osoby z cukrzycą powinny wyeliminować go ze swojej diety. W rzeczywistości jednak diabetycy dobrze tolerują arbuzy (pod warunkiem zachowania umiaru), ponieważ owoce te tak naprawdę zawierają małe ilości cukru - ok. 7 gramów na 100 gramów produktu.
Co warto wiedzieć o arbuzach?
Arbuz charakteryzuje bardzo wysoka zawartość likopenu, czyli fitoskładnika naturalnie występującego w owocach i warzywach. Związek ten słynie z tego, że odpiera atak bakterii, grzybów lub wirusów. Likopen jest również czerwonym pigmentem, który nadaje kolor arbuzom, pomidorom czy czerwonym grejpfrutom. Co ciekawe, półtora kubka arbuza zawiera około 9 do 13 miligramów likopenu. To 40 proc. więcej niż w przypadku surowych pomidorów.
Arbuzy pomagają w ogólnym nawodnieniu, a ich sok jest pełen dobrych elektrolitów. Jak się okazuje, picie soku z arbuza przed intensywnym treningiem pomaga zmniejszyć bolesność mięśni i częstość akcji serca. Ponadto, jak wykazało badanie z 2015 roku opublikowane w "Journal of Applied Physiology", cytrulina z arbuza może pomóc poprawić wyniki sportowe. Uczestnicy badania, którzy przyjmowali suplementy cytruliny, zauważyli zwiększoną wydajność i większą produkcję energii podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności, takich jak jazda na rowerze i sprint.