Nie każdy powinien jeść rosół. Dla niektórych jest wyjątkowo szkodliwy
Co niedzielę gotujesz rosół dla całej rodziny i nie wyobrażasz sobie, żeby nagle miało go zabraknąć na twoim stole? Ale czy wiesz, że zupa ta nie jest odpowiednia dla wszystkich? Koniecznie sprawdź, kto powinien z nią uważać.
19.11.2023 15:28
Chyba zgodzisz się ze mną, że rosół jest bezapelacyjną królową wśród polskich zup. W wielu polskich domach je się ją praktycznie co niedzielę, jako pierwsze danie rodzinnego obiadu. Rosół jest serwowany również podczas ważnych wydarzeń jak, chociażby: ślub, chrzciny czy uroczysty obiad z okazji ważnego jubileuszu.
Co więcej, rosół to idealny pomysł na obiad zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy to pogoda nas nie rozpieszcza. A żadna zupa nie rozgrzewa tak skutecznie, jak właśnie gorący rosół z makaronem. I choć mogłoby się wydawać, że domowa zupa ma same plusy, niestety nie jest tak do końca. Okazuje się, że rosół nie wszystkim służy. Kto powinien go ograniczyć?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosół nie dla wszystkich
Początkowo wizja ta może być wręcz szokująca, bo na pewno w dzieciństwie nie raz podczas przeziębienia mama leczyła cię właśnie przy pomocy rozgrzewającego rosołu. Ja sama do dziś, kiedy dopada mnie osłabienie lub pojawiają się pierwsze objawy choroby, robię właśnie domową zupę z makaronem.
Jeśli tak, tym bardziej rozumiem, że wiadomość o tym, że rosół może być szkodliwy dla niektórych osób, jak najbardziej wywołuje niemałą konsternację. Tak było i w moim przypadku. Ale nie martw się, od razu śpieszę z dokładnymi wyjaśnieniami.
Kto powinien ograniczyć jedzenie rosołu?
O tym, że rosół może mieć negatywne skutki przeczytałam na portalu zdrowieradiozet.pl. W zamieszczonym tam artykule wypowiedziała się dr Ewa Jakubowska.
– Rosoły mogą być problematyczne dla osób z nietolerancją histaminy z powodu sporej jej zawartości. Objawy obejmują bóle głowy, świąd skóry, wysypkę, bóle brzucha, biegunki, objawy lękowe. Jeśli doświadczasz takich objawów po jedzeniu rosołów, zrezygnuj z nich na jakiś czas, ale jednocześnie zajmij się przyczynami – tłumaczy lekarka.
W artykule wspomniano również, że z jedzeniem rosołu powinny uważać przede wszystkim osoby zmagające się z dną moczową oraz kamicą nerkową. Temat tak bardzo mnie zainteresował, że postanowiłam go dodatkowo zgłębić. W sieci znalazłam informacje, że rosołu nie należy jeść również na diecie lekkostrawnej. Powinny unikać go też osoby mające problem z wątrobą, trzustką czy jelitem grubym.
Zanim się pożegnamy, koniecznie daj mi znać, czy wiedziałeś o wyżej przedstawionych wiadomościach wcześniej? A może jest to dla ciebie zupełnie nowy temat? Niezależnie od odpowiedzi, pamiętaj, że umiar to najlepsze rozwiązanie. Nie warto z niczym przesadzać, bo prędzej czy później możemy mieć do czynienia z nieprzyjemnymi skutkami. Warto też dokładnie przyglądać się swojemu organizmowi, a kiedy zauważmy niepokojące objawy, najlepiej skonsultować je z lekarzem.