Nie masz czasu lepić uszek? Te paszteciki z pysznym farszem cię uratują
Na wigilijnym stole nie może zabraknąć barszczu. Nieodzownym jego towarzyszem są pyszne uszka. Lepienie ich bywa jednak mozolne i potrafi zająć sporo czasu. Zamiast spędzać długie godziny w kuchni, postaw na inny dodatek do zupy. Będzie równie smaczny, a ty oszczędzisz czas na przygotowaniach.
04.12.2024 08:53
Żuławskie kapuśniaczki, czyli rumiane bułeczki z nadzieniem kapuściano-grzybowym, są popularnym przysmakiem, który często gości na stołach podczas Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, chociaż sprawdzą się również na wiele innych okazji. Te żuławskie specjały mogą być podawane zarówno na ciepło, jak i na zimno, a ich smak zawsze zachwyca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Żuławskie kapuśniaczki - pyszny dodatek do barszczu
Kapuśniaczki są jednym z kulinarnych symboli Żuław Wiślanych, obszaru bogatego w historię i zróżnicowanego kulturowo. Kuchnia Żuław odzwierciedla wielokulturowość regionu, na którą wpływ mieli Polacy, Prusowie, Krzyżacy, Niemcy oraz holenderscy menonici. Tradycyjnie proste w przygotowaniu żuławskie potrawy korzystają z darów natury regionu, w szczególności warzyw uprawianych na żyznych glebach regularnie zasilanych przez Wisłę.
Pomysł na kapuśniaczki zawędrował tu w połowie XX wieku wraz z przesiedleńcami z Wołynia i Wileńszczyzny. W krótkim czasie stały się one regionalnym specjałem, wpisanym na listę produktów tradycyjnych przez ministerstwo rolnictwa. Te drożdżowe bułeczki swoją nazwę zawdzięczają nadzieniu z kapusty i grzybów leśnych. Choć zazwyczaj stosuje się kapustę świeżą, kiszoną kapustę uważa się za zdrowszą opcję, z uwagi na bogactwo witamin i soli mineralnych oraz cenne właściwości probiotyczne.
Jak zrobić kapuśniaczki wigilijne?
Tradycyjne kapuśniaczki żuławskie pieczone były w piecu chlebowym, ale bez problemu przygotujesz je również w zwykłym piekarniku. Przygotowując przekąskę według tradycyjnych przepisów, warto sięgnąć po mąkę żytnią. W niektórych przepisach proponuje się dodanie do nadzienia mięsa lub skwarek, choć w wersji wigilijnej pozostaje ono w pełni warzywne z kapustą, grzybami i przyprawami jako głównymi składnikami.
Składniki:
Ciasto:
- 70 g drożdży świeżych,
- 3 łyżki ciepłego mleka,
- szczypta cukru,
- 2 płaskie łyżki mąki,
- 2 płaskie łyżki cukru,
- 500 ml ciepłego mleka,
- 500 g mąki,
- 2 żółtka,
- szczypta soli,
- 100 g roztopionego masła.
Farsz:
- 1,5 kg kapusty kiszonej (lub świeżej),
- 150 g suszonych grzybów leśnych,
- 2 cebule,
- majeranek,
- sól pieprz do smaku.
Dodatkowo:
- jajko,
- mleko.
Sposób przygotowania:
- Kapustę ugotuj do miękkości.
- Grzyby namocz, obgotuj i posiekaj.
- Drożdże rozpuść w ciepłym mleku z cukrem i mąką. Odstaw do wyrośnięcia.
- Do wyrośniętego rozczynu dodaj pozostałe składniki na ciasto i dokładnie wyrób. Odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- Na patelni z odrobiną oleju zeszklij posiekaną cebulę.
- Połącz z ugotowaną kapustą i posiekanymi grzybami. Dopraw majerankiem, solą i pieprzem.
- Wyrośnięte ciasto rozwałkuj na placek.
- Wykrój krążki, na każdy połóż porcję farszu, zlepi i uformuj kulkę.
- Ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i posmaruj jajkiem roztrzepanym z mlekiem.
- Piecz w piekarniku nagrzanym do 180-190 stopni Celsjusza przez około 20 minut.
Takie kapuśniaczki żuławskie świetnie sprawdzą się nie tylko jako dodatek do barszczu, ale również imprezowa przekąska lub ciepła kolacja. Smacznego!