PoradyNie popełniaj błędu przy przechowywaniu suszonych grzybów. Inaczej będą do wywalenia

Nie popełniaj błędu przy przechowywaniu suszonych grzybów. Inaczej będą do wywalenia

Suszone grzyby szybko się zepsują, jeśli będziesz je przechowywał w zły sposób
Suszone grzyby szybko się zepsują, jeśli będziesz je przechowywał w zły sposób
Źródło zdjęć: © canva.com
06.09.2023 18:22

Grzyby w pocie czoła zebrane? Skrzętne i dokładne suszenie też już za tobą? Doskonale! Teraz czas na poznanie zasad prawidłowego przechowywania suszonych grzybów. Szkoda by było, gdyby cała ta praca poszła na marne, a tak się niechybnie stanie, jeśli popełnisz jeden drobny błąd.

Grzyby to specyficzny produkt spożywczy, z którym — na żadnym etapie — nie można sobie pozwolić na eksperymenty. Leśnicy i grzybiarze co i rusz powtarzają, że nawet najmniejsze wątpliwości powinny być wystarczającym argumentem do tego, by zrezygnować z zebrania i zjedzenia danego grzyba. Podobne ograniczenia dotyczą ich suszenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najważniejsze zasady suszenia grzybów

Tak naprawdę nieistotne jest to, czy zebrane w lesie grzyby chcesz ususzyć, zamarynować czy, dajmy na to, przerobić na sos. Pierwsza zasada jest uniwersalna i nie wolno ci nigdy o niej zapomnieć: leśne zbiory zawsze najpierw przebieramy. Specjaliści polecają zrobić to już w ciągu dwóch godzin od przyniesienia grzybów do domu. Zwłoka nie jest tu wskazana, bo później ewentualne robaczki mogą urządzić sobie małe tournée po grzybach, a listki i piasek staną się trudne do usunięcia.

Zasada druga to prawidłowe oczyszczanie. Zebranych grzybów nie myjemy! Przecieramy je przy pomocy pędzelka, szmatki czy delikatnie zmoczonej gąbki. Pamiętaj, że wilgoć sprawi, że grzyby będą się dłużej suszyły, a sam proces będzie utrudniony.

Zasada trzecia i ostatnia to pokrojenie grzybów. Wszystkie powinny być mniej więcej tej samej wielkości. Mniejsze grzyby można suszyć w całości, większe — należy pokroić. Jeśli używasz grzybów o kleistych kapeluszach (na przykład maślaków), musisz je przed suszeniem obrać.

Jak przechowywać suszone grzyby?

Gdyby przyszło ci do głowy przechowywanie suszonych grzybów w torebce foliowej, to prosimy — w imię tych wszystkich przyszłych potraw, które z nich zrobisz, porzuć ten pomysł. Folia sprawi, że w grzybach może pojawić się wilgoć. Nie musimy chyba tłumaczyć, że to oznacza katastrofę.

Suszone grzyby będziesz mógł wykorzystać na wiele różnych sposobów
Suszone grzyby będziesz mógł wykorzystać na wiele różnych sposobów© canva.com

Do przechowywania suszonych grzybów najlepiej użyć metalowego lub szklanego pojemnika. Co prawda plastikowe również spełnią swoją funkcję, ale prawdopodobnie przesiąkną zapachem grzybów na tyle mocno, że już nigdy więcej ich nie użyjesz. Znacznie lepszym pomysłem jest więc sięgnięcie po zwykły (chociaż czysty i wyparzony) słoik. Nie zapomnij go później porządnie zakręcić i ustawić w ciemnym miejscu.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także