PoradyNie wiesz, jak wyczyścić zlew kuchenny? Mamy na to metody

Nie wiesz, jak wyczyścić zlew kuchenny? Mamy na to metody

Czysty zlew kuchenny to podstawa każdej kuchni. Nie można mówić o czystości, jeśli jest on brudny, ma nieprzyjemne osady i kamień. Choć może to nie zawsze być łatwe, warto zadbać o jego stan. Oto, jak radzę sobie z tym zadaniem!

Dbanie o czysty zlew nie musi być trudne
Dbanie o czysty zlew nie musi być trudne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Małgorzata Kijowska

Podstawową zasadą jest dbanie o jego czystość na bieżąco i niedopuszczanie do powstawania starych plam i zabrudzeń. Jednak co robić, kiedy woda jest twarda, a my korzystamy ze zlewu często i intensywnie? Wtedy warto znać kilka prostych metod na radzenie sobie z tym problemem.

Nie czekaj z czyszczeniem zlewu na później

Czyść zlew regularnie i starannie. Nie kończ dnia bez dokładnego wyczyszczenia go i osuszenia. Po każdym użyciu przetrzyj zlew gąbką lub ściereczką, z odrobiną płynu do naczyń i wytrzyj do sucha. Płyn do naczyń usunie tłuszcz, który jest głównym winowajcą plam i zabrudzeń, a wytarcie go do sucha zapobiegnie osadzaniu kamienia. Na koniec dnia, po zmyciu wszystkich naczyń, umyj swój zlew porządnie, używając mleczka do czyszczenia lub specjalnego płynu i również wytrzyj go do sucha. Przy okazji, nie zapomnij o dokładnym wypłukaniu gąbki lub ściereczki i rozwieszeniu jej, aby wyschła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Używaj miękkiej gąbki lub ściereczki

Nie stosuj ostrych druciaków czy twardych czyścików, które mogą szybko zarysować powłokę zlewu kuchennego. Są one kuszące i bez wątpienia znacznie szybciej doprowadzą zlew do czystości, jednak mogą uszkodzić jego powierzchnię. To natomiast skutkuje zarówno szybszym osadzaniem się kamienia, jak i trwałymi, brzydkimi przebarwieniami. Zlew z uszkodzoną powierzchnią trudniej jest domyć, a z czasem staje się to wręcz niemożliwe.

Stosuj środki odpowiednie do rodzaju zlewu

Nie każdy kuchenny zlew można myć każdym dostępnym środkiem. Łagodne mleczka nadają się do mycia zlewów ceramicznych, emaliowanych i ze stali nierdzewnej. Warto również podczas mycia korzystać ze ściereczki lub gąbki. Zlewy granitowe, z kompozytu lub konglomeratu lepiej jest traktować delikatniej i używać płynów do naczyń. Producenci zapewniają często o ich odporności, ale z doświadczenia wiem, że traktowane niezbyt delikatnie "odwdzięczają się" zmatowieniem, plamami i ogólnie mało estetycznym wyglądem. W sprzedaży dostępne są preparaty przeznaczone do takich bardziej wymagających powierzchni. Warto po nie sięgać w przypadku większych zabrudzeń.

Co zrobić w przypadku twardej wody, osadów i zacieków po niej?

W tym przypadku na pomoc przychodzi najzwyklejszy ocet spirytusowy. Przecierając nim co kilka dni miejsca, gdzie woda pozostawia osady, usunie je i zapobiegnie powstawaniu brzydkich śladów. Trzeba jednak pamiętać, aby potem dokładnie spłukać zlew czystą wodą i wytrzeć go do sucha. Uwaga: nie każdy zlew nadaje się do używania octu! Powinno się go unikać w przypadku zlewów marmurowych i z trawertynu, a w przypadku granitowych i konglomeratowych stosować z umiarem oraz po bezpiecznym rozcieńczeniu. I zawsze spłukiwać czystą wodą.

Jak zapobiegać brzydkim zapachom?

W Internecie można dość często przeczytać dyskusje na temat radzenia sobie z brzydkimi zapachami wydobywającymi się ze zlewu kuchennego. Jest to powszechny problem, choć poradzenie sobie z nim nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim zlew kuchenny powinien być czysty i bez resztek jedzenia, plam i osadów. To podstawa, o której nie wszyscy pamiętają. A co, jeśli zlew jest czysty, regularnie myty, ale nadal niezbyt ładnie pachnie? Wtedy przyczyny należy szukać w odpływie, a raczej większym lub mniejszym zatorze.

Czym jest syfon pod zlewem i czemu ma służyć?

Każdy, prawidłowo zainstalowany zlew, posiada syfon. Znajduje się on bezpośrednio pod zlewem i może mieć kształt butelkowy lub rurowy. Butelkowy to taki tradycyjny. Przypomina nieco, zawieszoną pionowo między rurą odpływową a zlewem, butelkę. Rurowy to natomiast zakrzywiona rurka, bardziej w poziomie niż pionie. Oba syfony wypełnione są wodą i mają za zadanie zatrzymywać nieprzyjemne zapachy z kanalizacji. Dlaczego zatem z odpływu mimo wszystko śmierdzi? Nieprzyjemne zapachy pojawiają się najczęściej wtedy, kiedy syfon wypełniony jest resztkami jedzenia i osadami. To one, rozkładając się, wydzielają mało przyjemną woń. Czasami, kiedy tych resztek jest dużo, dochodzi nawet do zatkania odpływu.

Zlew może się zatykać poprzez nieodpowiednie użytkowanie
Zlew może się zatykać poprzez nieodpowiednie użytkowanie© Adobe Stock

Jak zapobiegać powstawaniu zatorów?

To również nie jest skomplikowane. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, a kwestia zatkanego zlewu będzie tak odległa jak inna galaktyka.

  • Nie wyrzucaj resztek jedzenia do zlewu. Zanim umyjesz naczynia, wyrzuć resztki do kubła na śmieci. Nie spłukuj resztek zupy, drobnych kawałków mięsa, czy pozornie niewielkich ilości jarzynowej sałatki. To wszystko kumuluje się oraz rozkłada w syfonie i po prostu zaczyna śmierdzieć. Warto jest używać niewielkiego sitka, które leżąc bezpośrednio na odpływie, zatrzyma resztki jedzenia.
  • Nie wylewaj do zlewu resztek tłuszczu. Tłuszcz osadza się na rurze odpływowej, często zastyga i jest trudny do usunięcia. Patelnię po smażeniu przetrzyj najpierw ręcznikiem papierowym, a dopiero potem umyj ją pod zlewem. Większe ilości tłuszczu, na przykład po smażeniu frytek, przelej do słoika i po zakręceniu, wyrzuć do śmietnika ze zmieszanymi odpadami.
  • Czyść odpływ równie regularnie, co zlew kuchenny. Czyszczenie odpływu to prosta i szybka czynność. Po każdym myciu naczyń puść przez chwilę mocniejszy strumień gorącej wody, aby wypłukać odpływ z resztek. Raz w tygodniu wlej 1-2 litry wrzącej wody. Możesz także wsypać kilka łyżek sody oczyszczonej, a następnie wlać szklankę gorącego octu. Powstała w ten sposób burzliwa reakcja chemiczna, w połączeniu z wyższą temperaturą octu, dosłownie wymiecie resztki tłuszczu i drobinki jedzenia. Po takiej czynności, pozostanie już tylko spłukanie wszystkiego gorącą wodą.

Dbanie o zlew i odpływ naprawdę nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Podstawą jest regularność i niedopuszczanie do powstawania zaległości. Wtedy nie są potrzebne specjalistyczne i żrące preparaty, a my mamy czysty i pachnący zlew.

Źródło artykułu:daylicooking.pl

Wybrane dla Ciebie