PoradyNie zapomnij dodać do masy. Placki ziemniaczane będą chrupiące jak nigdy

Nie zapomnij dodać do masy. Placki ziemniaczane będą chrupiące jak nigdy

Jakie powinny być placki ziemniaczane? Przede wszystkim chrupiące! To właśnie w tym miłym aspekcie tkwi sekret popularności tej potrawy. Żeby natomiast osiągnąć taki efekt, należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, a także zastosować jeden prosty trik.

Co zrobić, żeby placki ziemniaczane były chrupiące? Zastosuj prosty trik
Co zrobić, żeby placki ziemniaczane były chrupiące? Zastosuj prosty trik
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | gwiazdaa

10.05.2024 09:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Placki ziemniaczane to potrawa tak samo pyszna, co prosta w przygotowaniu. Oczywiście nie jest tak, że chrupiące placuszki zrobią się same, a składniki mogą być dobierane na chybił-trafił. Tu potrzeba minimum wiedzy, którą za moment z przyjemnością ci zaprezentujemy. Zdradzimy też prosty trik, który pomoże ci w osiągnięciu... totalnej chrupkości!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Placki ziemniaczane — zacznijmy od podstaw

Na początek kilka kwestii, o których podczas robienia placków ziemniaczanych trzeba pamiętać zawsze. Po pierwsze: ziemniaki. Chociaż może się to wydawać nieoczywiste, jakość placków jest ściśle związana z typem użytych warzyw. W tym przypadku używaj kartofli typu B — bogatych w skrobię odmian takich jak Bryza czy Ibiz. Nigdy nie używaj do tego młodych ziemniaków, bo mają w sobie zdecydowanie za dużo wody.

Po drugie: szczegóły. Chodzi tu m.in. o ilość użytej mąki. Warto pamiętać o tym, że to właśnie jej nadmiar powoduje to, że placki ziemniaczane po usmażeniu stają się gumowate i nie do zjedzenia. W masie przydaje się również odrobina octu, która sprawi, że nasze placuszki podczas smażenia nie będą piły tłuszczu. Jeśli natomiast chodzi o tarkę, największą chrupkość zapewni użycie jej dużych oczek.

Po trzecie: smażenie. Chodzi tu głównie o temperaturę oleju, a właściwie to jej utrzymanie. Placki ziemniaczane wymagają mocno rozgrzanego tłuszczu, dlatego nie można nakładać zbyt dużo masy naraz. Pośpieszne smażenie sprawi, że temperatura oleju spadnie, ale placki zaczną się dusić, a nie smażyć.

Ziemniaki na placki ziemniaczane nie mogą zawierać zbyt dużo wody
Ziemniaki na placki ziemniaczane nie mogą zawierać zbyt dużo wody© Canva | Brett_Hondow

Dodaj ten składnik do masy i ciesz się chrupkością nie z tej ziemi

Ziemniaki, jajko, mąka, cebula, ocet i przyprawy. Tyle składników dobrej jakości placków już znamy. Okazuje się jednak, że szczęściu (a właściwie to chrupkości) można pomóc. Zrobimy to za pomocą jeszcze jednego produktu spożywczego, który w kuchni już nieraz ratował nam skórę. Chodzi o sodę oczyszczoną. Wystarczy dorzucić jedną łyżeczkę tego taniego proszku, by placki ziemniaczane osiągnęły jeszcze przyjemniejszą konsystencję. Ponadto soda oczyszczona sprawi, że ciasto nie będzie ciemniało. To dwie korzyści w jednym!