PoradyNie zapomnij o jednym w czasie kiszenia ogórków. Inaczej w słoiku pojawi się pleśń i będą nadawać się tylko do kosza

Nie zapomnij o jednym w czasie kiszenia ogórków. Inaczej w słoiku pojawi się pleśń i będą nadawać się tylko do kosza

Ogórki kiszone się zepsuły? Prawdopodobnie popełniłeś prosty błąd
Ogórki kiszone się zepsuły? Prawdopodobnie popełniłeś prosty błąd
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Monika

23.05.2024 08:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ogórki kiszone nie zawsze wychodzą takie, jakie byśmy chcieli. Czasem zdarza się, że podczas procesu kiszenia popełniamy błędy, które skutkują pojawieniem się pleśni na naszych ogórkach. Jak więc uniknąć takiej sytuacji i cieszyć się idealnie skiszonymi ogórkami?

Czy te ogórki są na pewno spleśniałe?

Pierwszym krokiem jest umiejętność rozpoznania spleśniałych ogórków. Pleśń na przetworach zazwyczaj pojawia się punktowo, a jej obecność można zidentyfikować również po charakterystycznym szarym, niebieskim lub zielonym przebarwieniu. Zepsute przetwory wydzielają intensywny, nieprzyjemny zapach, a zalewa, w której się znajdują, często zaczyna się pienić. Ogórki stają się wyjątkowo miękkie, a niekiedy nawet rozpadają się w dłoniach. Takie przetwory powinniśmy natychmiast wyrzucić, aby nie narażać swojego zdrowia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Błędy w kiszeniu

Często pleśń na ogórkach jest wynikiem błędów popełnionych podczas przygotowywania przetworów. Najczęściej zdarza się, że nie przykrywamy dokładnie ogórków zalewą. Zalewa pełni bardzo ważną funkcję — chroni warzywa przed dostępem tlenu, co jest kluczowe dla prawidłowego procesu kiszenia. Dlatego też ogórki powinny być całkowicie zanurzone w płynie. Dodatkowo ważne jest, aby ogórki były ciasno ułożone w słoiku, co zapobiega ich wypłynięciu na powierzchnię zalewy. Dzięki temu będą odpowiednio zakonserwowane i nie spleśnieją. Warto pamiętać także o regularnym sprawdzaniu jakości słoików — przede wszystkim zakrętek, które lubią się psuć!

Ogórki kiszone - naucz się odróżniać, czy są zepsute
Ogórki kiszone - naucz się odróżniać, czy są zepsute© Pexels | Eva Bronzini

Kożuch, a może pleśń?

Warto również wiedzieć, jak rozróżnić kożuch fermentacyjny od pleśni, gdyż niektórzy mogą je pomylić. Kożuch fermentacyjny to biały nalot, który często pojawia się na powierzchni przetworów, takich jak ogórki kiszone czy kapusta kiszona. Jest on wynikiem działania bakterii kwasu mlekowego i nie jest szkodliwy dla zdrowia. W przeciwieństwie do pleśni kożuch fermentacyjny ma cienką warstwę i jednolity, biały kolor. Pleśń natomiast charakteryzuje się szarym, zielonym lub niebieskim przebarwieniem i zazwyczaj jest grubsza od kożucha fermentacyjnego. Przetwory z kożuchem fermentacyjnym są bezpieczne do spożycia.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także