Niedoceniana roślina. Działa jak naturalny detoks dla organizmu
Ziele św. Damiana pochodzi z Ameryki Południowej, z jego właściwości korzystali przede wszystkim majowe. Dziś, dzięki swoim unikalnym właściwościom, zyskuje popularność w Europie. Dlaczego warto sięgnąć po ten naturalny afrodyzjak?
Ziele św. Damiana (fachowo nazywane turnerą rozpierzchłą lub damianą) ma bardzo bogatą i długą historię. To samo można powiedzieć o jego zastosowaniu. Już Majowie doceniali jej właściwości, używając jej jako afrodyzjaku oraz środka idealnego do wzmocnienia organizmu. W Europie ziele to pojawiło się dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku, głównie dzięki hiszpańskim misjonarzom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaparz kawę i zanurz w niej herbatniki. Pyszne ciasto bez pieczenia
Jakie właściwości ma ziele św. Damiana?
Ziele św. Damiana to mała roślina z ząbkowanymi listkami i małymi owocami, które pachną jak figa. Rośnie w Ameryce (okolice Meksyku i Argentyny), Indiach oraz Afryce. Rdzenni mieszkańcy Meksyku najczęściej wykorzystywali liście i robili z nich napary alkoholowe na różne dolegliwości. Damiana była stosowana jako środek moczopędny, przeczyszczający, a nawet przeciwlękowy. Często podawano go w przypadku problemów gastrycznych.
Ziele św. Damiana jest cenione za swoje działanie antyoksydacyjne. Zawiera flawonoidy i kwasy organiczne. Ich rola jest już nam znana: neutralizują wolne rodniki, pomagają opóźnić proces starzenia się skóry i komórek, a także chronią przed chorobami układu krążenia i nowotworami. To sprawia, że damiana jest świetnym afrodyzjakiem i poprawia męską sprawność seksualną. Badania potwierdzają, że ma właściwości przeciwdepresyjne i uspokajające, co może pomóc w łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy. Mało tego, wspiera pracę nerek i odtruwa organizm.
Krzew zyskał uznanie dopiero niedawno, gdy badania naukowe potwierdziły jego właściwości. Ziele św. Damiana można znaleźć w suplementach wspierających sprawność seksualną, kosmetykach, słodyczach, alkoholach i wielu innych produktach. Turnera ma wzbogacać smak i aromat.
Jak stosować ziele św. Damiana?
Z suszonych liści turnery rozpierzchłej można przygotować napar, który poprawia nastrój i samopoczucie. Jak go zrobić? Wystarczy tylko zalać 2 łyżeczki ziela wrzącą wodą, odstawić na pół godziny i przecedzić. Możesz też posłodzić miksturę miodem lub syropem klonowym. Napar pij 2-3 razy dziennie po posiłku. Dobrym pomysłem jest też herbatka z 3-4 łyżeczek ziela gotowanego przez 10 minut w 0,5 litra wody.
Ciekawym sposobem na wykorzystanie ziela jest przygotowanie nalewki. W tym celu 50 g suszu zalej 400 ml spirytusu, dodaj 40 g miodu i odstaw na dwa tygodnie do maceracji. Po tym czasie nalewkę przefiltruj i przelej do butelki. Będzie świetnym dodatkiem do herbaty lub ciepłej wody.
Jak widzisz, ziele św. Damiana ma wiele zastosowań i właściwości. Możesz po nie sięgać, kiedy tylko chcesz, by wzmocnić swój organizm. Są jednak sytuacje, w których damiana może być niewskazana, na przykład ciąża i karmienie piersią, a także hipoglikemia, problemy z wątrobą. Uważać powinny osoby przyjmujące leki przeciwdepresyjne i na cukrzycę. Ziele św. Damiana nie jest też przeznaczone dla dzieci.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.