Niektóre kobiety mają większe skłonności do objadania się niż inne. Naukowcy odkryli przyczynę
Co wpływa na to, że nie możemy sobie darować kolejnej dokładki tortu, nawet nie wiadomo kiedy zjadamy całą pizzę, a wieczorem znika opakowanie chipsów? Amerykańscy naukowcy postanowili to zbadać i dowiedli, kiedy kobiety objadają się najczęściej.
10.04.2024 17:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
PAP opublikował artykuł, z którego jasno wynika, dlaczego niektórym kobietom trudno jest zapanować nad swoim apetytem. W tekście "Samotny mózg chce więcej jedzenia" przytoczone są nowe badania amerykańskich naukowców. Dowiodły one, że kobiety, które czują się samotne, mają w mózgach bardziej aktywne rejony związane z łaknieniem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co się dzieje w mózgu?
Naukowcy z kalifornijskiego uniwersytetu w Los Angeles zbadali i opisali, co łączy objadanie się z samotnością. Przypomnieli, że otyłość często powiązana jest z depresją. Natomiast objadanie się to wcześniejszy proces, który ma uchronić przed myśleniem o tym, że tak bardzo potrzebujemy bliskich osób. Naukowcy zbadali, jakie procesy zachodzą wtedy w mózgu.
"Badania tego, jak mózg przetwarza samotność i jak to wiąże się z otyłością oraz zdrowiem, nie były dotąd prowadzone" - podkreśliła dr Arpana Gupta, współautorka tej publikacji.
Samotność karmiona słodyczami
Dr Arpana Gupta wraz ze swoim zespołem przebadała około stu kobiet. Sprawdzała, jaki jest ich sposób odżywiania, jakie mają codzienne nawyki, jakie produkty spożywcze wybierają. Pytała też o wsparcie społeczne i relacje z bliskimi. Okazało się, że te kobiety, które czują się samotne, często mają problemy z wagą. Ich dieta jest daleka od zdrowej, a nawyki żywieniowe nadają się do zmiany. Ta sama grupa kobiet skarżyła się na trudne do opanowania łaknienie i przyznawała, że pozwala sobie na jedzenie tylko dla przyjemności. W tej grupie badanych pojawiły się też osoby cierpiące na lęki i depresję. Analiza aktywności ich mózgów pokazała, że silnie reagują one na słodycze.
Wnioski nie zaskakują
Dr Arpana Gupta stwierdziła, że jej badania potwierdzają to, co intuicyjnie wiemy. Samotność źle wpływa na samopoczucie, spada poczucie wartości i wtedy częściej sięga się po niezdrową żywność i łatwo traci kontrolę nad ilością jedzenia.
"To błędne koło między niezdrowym jedzeniem a symptomami psychicznymi" - dodała główna autorka tych badań.