O niebo lepsze niż placki ziemniaczane. Zrobisz je ze składników za 10 złotych
Placki ziemniaczane to szybki przysmak, który wszyscy kochamy. Okazuje się jednak, że jest coś znacznie lepszego. To danie również przygotujemy za grosze, a będzie się nim zajadać cała rodzina. Czym są szandorki i skąd pochodzi ten przysmak?
09.05.2023 15:45
Szandorki to produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych. Nie bez powodu, ponieważ są obłędnie pyszne. To owalne, pulchniutkie placuszki, które znacznie różnią się smakiem od placków ziemniaczanych. Charakteryzuje je lekko kwaśny, nieco pikantny smak, a wokół nich roznosi się delikatny zapach pieczonej kapusty. Jak przygotować szandorki w domu? Oto prosty i tani sposób.
Szandorki – placuszki o niebo lepsze niż placki ziemniaczane. Smak potrafi zaskoczyć
Szandorki to nic innego jak placki kapuściane. Ich przygotowanie jest bajecznie proste, a lista składników nie jest długa. Warto jednak zadbać o to, by składniki były świeże i jak najlepszej jakości. Wówczas nasze szandorki będą smakować wyjątkowo. Szczególnie docenione zostały szandorki z gminy Dębowiec, które uznano za potrawę tradycyjną i wpisano na listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Składniki:
- 500 g kapusty kiszonej,
- 150 g mąki pszennej,
- 2 ząbki czosnku,
- 250 ml mleka,
- 1 jajko,
- olej,
- sól,
- pieprz,
- szczypta kminku lub majeranku (opcjonalnie).
Szandorki – przepis tradycyjny. Receptura najlepsza z najlepszych
Przygotowanie tradycyjnych szandorków jest tanie i nie wymaga zbyt wiele czasu. Należy jednak uważnie stosować się do każdego kroku przygotowania, by móc cieszyć się pysznymi placuszkami z kapusty.
Zobacz także
Sposób przygotowania:
- Kapustę kiszoną płuczemy, jeśli nie chcemy, by była zbyt kwaśna, a następnie odcedzamy.
- Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju i podsmażamy kapustę, dodając pieprz i sól oraz zioła (opcjonalnie). Dodajemy również dwa ząbki czosnku i czekamy, aż się zarumieni.
- Przesiewamy mąkę i mieszamy ją z mlekiem i jajkiem, a następnie dodajemy ostudzoną kapustę.
- Powstałe w wyniku połączenia składników ciasto, powinno mieć konsystencję gęstej śmietany.
- Rozgrzewamy olej na patelni, a następnie smażymy placki z kapusty z dwóch stron, aż osiągną złotą barwę. Gotowe szandorki wykładamy na talerz wyłożony ręcznikiem kuchennym. Smacznego!
Szandorki – z czym podawać?
Szandorki smakują świetnie zarówno na ciepło, jak i na zimno. Doskonale komponują się z ketchupem, sosem tzatziki bądź sosem czosnkowym. Świetnie sprawdzą się jednak również inne wariacje smakowe.
Szukasz pomysłu na bezmięsny obiad? Wypróbuj przepis na kotlety z ciecierzycy.