Kulinarna Stolica PolskiO ścierce opolskiej niemal zapomniano. Kiedyś zajadały się nią dzieci i dorośli

O ścierce opolskiej niemal zapomniano. Kiedyś zajadały się nią dzieci i dorośli

Ścierka opolska
Ścierka opolska
Źródło zdjęć: © Pyszności

24.06.2024 11:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kuchnie regionalne skrywają w sobie wiele prostych i smacznych przepisów, które już po pierwszej łyżce zabierają nas w sentymentalną podróż do dzieciństwa. W kuchni opolskiej jednym z takich dań jest mało melodyjnie brzmiąca ścierka.

Teraz wszyscy zajadają się owsiankami pod różną postacią, a dawniej na śniadanie sięgano po ścierkę. Ścierka, znana również jako zacierka, zaścierka, ścierana, sula lub sziula, to tradycyjna śląska zupa z kluseczkami. Chociaż najczęściej przygotowywano ją na mleku, to pojawiały się również jeszcze tańsze alternatywy na wodzie. Na szczęście nie ma nic wspólnego z kuchenną szmatką - jej nazwa wywodzi się od sposobu przygotowania ciasta na kluski, które ściera się ręcznie z jajka i mąki do uzyskania konsystencji przypominającej posypkę.

Opolska ścierka została doceniona

Prosta, ale przy tym sycąca potrawa cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród dzieci, osób starszych, chorych i kobiet w połogu. Dostarczała sił i energii, nie obciążając przy tym specjalnie żołądka. W biednych domach gotowano kluski na wodzie, ale znacznie lepiej smakują ugotowane na mleku. W prostocie tkwi jednak siła, bo za swoje walory smakowe i kulturowe, ścierka otrzymała nagrodę "Perła 2019" przyznawaną przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. Warto sięgać po nią nie tylko na Śląsku - jest smaczna, lekkostrawna i świetnie sprawdzi się na śniadanie lub nietypowy obiad.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Opolska ścierka, czyli przepis na zupę mleczną z zacierką

Składniki:

  • 1 l mleka,
  • 120 g mąki pszennej, 
  • 1 jajko, 
  • 2 łyżeczki cukru, 
  • 1 łyżka masła.

Sposób przygotowania:

Krok 1. Mąkę pszenną przesiewam do miski. Dzięki temu zyskuje ona objętości i ciasto będzie delikatniejsze. Dodaję cukier, jajko i zagniatam ciasto.

Zacierka
Zacierka© Pyszności

Krok 2. Mleko wlewam do rondelka i zagotowuję. Do gorącego mleka wsypuję ciasto i gotuję na wolnym ogniu, aż kluseczki będą miękkie. Zajmie to kilka minut, więc nie odchodzę za daleko. Ogień musi być mały, aby mleko nie wykipiało.

Gotuję na małym ogniu
Gotuję na małym ogniu© Pyszności

Krok 3. Do ścierki opolskie dodaję masło i mieszam. Najlepiej smakuje na gorąco. Smacznego!

Ścierka opolska
Ścierka opolska© Pyszności
Źródło artykułu:Pysznosci.pl