NewsyJakie właściwości ma ocet balsamiczny? Nie bez powodu Włosi nazywają go "czarnym złotem"

Jakie właściwości ma ocet balsamiczny? Nie bez powodu Włosi nazywają go "czarnym złotem"

Ocet balsamiczny - Pyszności; Foto Canva.com
Ocet balsamiczny - Pyszności; Foto Canva.com
12.04.2023 09:00, aktualizacja: 12.04.2023 09:24

Pomimo tego, że ocet balsamiczny nie jest popularnym produktem w polskiej kuchni, to grono jego zwolenników stale się powiększa. Jest to spowodowane m.in. jego dobroczynnymi właściwościami. Ten włoski produkt świetnie sprawdzi się nie tylko jako dodatek do potraw, ale również jako produkt, który korzystnie wpływa na organizm i zdrowie. Jakie właściwości ma ten ocet i do czego go użyć?

Jeśli miałeś okazję przebywać we Włoszech, to z pewnością zauważyłeś, że ocet balsamiczny to dość popularny produkt w tym kraju. Już od wieków był uznawany za w pełni wartościowy produkt, który nie tylko podkreśla smak popularnych dań kuchni włoskiej, ale również jest środkiem na wszelkie dolegliwości. Przez mieszkańców był określany jako "czarne złoto". Ten włoski przysmak coraz częściej można kupić również w wielu polskich sklepach. Jakie właściwości ma ocet balsamiczny, na co pomaga i do czego go zastosować?

Ocet balsamiczny - najważniejsze informacje

Skoro ocet balsamiczny to "czarne złoto", to dobrze jest nieco lepiej poznać ten włoski ocet i wyjaśnić, czym tak naprawdę jest.

To przyprawa z gotowanego, zagęszczonego moszczu z winogron, do którego dodaje się ocet winny. Wyróżnia się gęstą konsystencją, ciemnym odcieniem i słodko-kwaśnym smakiem. Ponadto, charakteryzuje się wyrazistym aromatem, przez co stosuje się go do wielu rozmaitych potraw. Jeśli jeszcze o nim nie słyszałeś, to czas najwyższy, by to zmienić.

Ocet - Pyszności; Foto Canva.com
Ocet - Pyszności; Foto Canva.com

Oprócz tego, że ocet balsamiczny to świetny dodatek do sosów do sałatek i dressingów, to również korzystnie wpływa na organizm. Ten włoski przysmak z Modeny bez problemu można zakupić w wielu polskich sklepach. Największe prawdopodobieństwo, że uda się go zakupić to organizowane przez sieci spożywcze tzw. tygodnie kuchni włoskiej, w których można zakupić rozmaite włoskie produkty.

Jakie właściwości ma ocet balsamiczny?

Skoro jest to produkt, który podkreśla smak wielu dań i korzystnie wpływa na organizm, to dobrze jest w tym miejscu się chwilę zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie właściwości ma ocet balsamiczny. Pamiętaj, że w jego skład wchodzi ocet winny, jabłkowy oraz kwas octowy i to właśnie one wykazują właściwości bakteriobójcze i odkażające. Z tego też powodu wykorzystywano go w medycynie.

Najważniejsze właściwości octu balsamicznego to:

  • zmniejsza działanie wolnych rodników
  • spowalnia proces starzenia się skóry
  • działa przeciwnowotworowo
  • reguluje pracę jelit
  • usuwa toksyny z organizmu
  • przyspiesza metabolizm
  • wspomaga pracę układu pokarmowego
  • zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy
  • sprzyja redukcji masy ciała
  • reguluje poziom glukozy we krwi, dzięki czemu może być spożywany przez diabetyków.

Jak wykorzystać ocet balsamiczny w kuchni i kto może go spożywać?

Zastosowanie octu balsamicznego w kuchni zostało już częściowo wspomniane. Oprócz tego, że jest to świetny składnik sosu do sałatek i dressingów, to można go wykorzystać również do marynowania mięsa, w tym kurczaka.

Co ciekawe, ocet balsamiczny można z powodzeniem dodać do deserów. Cierpkość octu w połączeniu ze słodkim smakiem truskawek będzie naprawdę ciekawym połączeniem.

Wykorzystanie octu balsamicznego - Pyszności; Foto Canva.com
Wykorzystanie octu balsamicznego - Pyszności; Foto Canva.com

Jeśli zastanawiasz się nad tym, kto może spożywać ten ocet i w jakich ilościach, to wiedz, że należy zachować ostrożność przy włączeniu go do codziennej diety. Regularne spożywanie octu balsamicznego może prowadzić do podrażnienia śluzówki i w konsekwencji - do wystąpienia wrzodów.

Zobacz na naszym kanale YouTube, jak przygotować tort w kształcie róży:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także