Ocet z obierek jabłek - genialny, zdrowy produkt z resztek
Nie wiesz co zrobić z obierkami? Jednym ze sposobów na ich wykorzystanie jest Ocet z obierek jabłek. Na pewno słyszałeś o niesamowitych właściwościach tego produktu. Może warto zrobić go samemu? To nic trudnego, mamy genialny przepis.
27.05.2022 13:20
Jabłko to jeden z najbardziej popularnych owoców uprawianych w naszym kraju. Nie tylko popularnością mogą pochwalić się te pyszne produkty, ale również cennymi wartościami odżywczymi. Robiąc konfitury z jabłek, obierki, które Ci zostaną, możesz wykorzystać do zrobienia octu.
Ocet z obierek jabłek - jak zrobić?
Obierki pozostałe z obranych jabłek do konfitury układamy w dużym słoiku. Wszystko zalewamy letnią, przegotowaną wodą z dodatkiem cukru ok. 2 pełne łyżki cukru na 1 litr wody. Owoce powinny być całkowicie przykryte roztworem. Słoik przykrywamy gazą lub ściereczką, którą związujemy za pomocą sznurka lub gumki. Odstawiamy w ciemne, suche i ciepłe miejsce na kilka tygodni. Całkowity proces fermentacji powinien przebiegać w czasie od 2 do 5 tygodni. Ważne by zaglądać do słoika i mieszać co kilka dni.
Ocet jabłkowy powstaje w procesie naturalnej, dwuetapowej fermentacji jabłek. W pierwszej fazie ma miejsce przekształcenie cukru zawartego w owocach w alkohol, który w drugiej, znacznie dłuższej fazie, zostaje przez bakterie odpowiedzialne za fermentację octową zamieniony w kwas octowy. Tak przygotowany odczyn może mieć wiele zastosowań w naszej kuchni.
Do czego sprawdzi się ocet jabłkowy?
- do sosów, dipów i marynat
- do dressingów – na przykład wymieszany z oliwą z oliwek, czosnkiem i miodem
- do przygotowania domowego napoju – ocet możemy zmieszać z ciepłą wodą, cytryną, miodem, imbirem i goździkami
- do mycia świeżych warzyw i owoców- mycie roztworem octu jabłkowego i wody pomaga oczyścić je z drobnoustrojów, które gromadzą się na skórce
Ocet z obierek jabłek 0 korzyści ze spożywania
Stosując ten dodatek w naszych daniach może przynieść nam wiele korzyści zdrowotnych. W wielu badaniach obserwuje się jego pozytywny wpływ na nasz profil lipidowy oraz poprawę glikemii. Natomiast zdecydowanie powinny go unikać osoby, które mają problemy z zapaleniem żołądka, jelit czy gardła- radzą dietetycy.