Od razu po przyjściu ze sklepu, robię tę rzecz. Bazylię mam bujną jak w ogródku włoskiej babci
Aromatyczna bazylia to obowiązkowe wykończenie wielu dań kuchni włoskiej. Sprawdzi się również jako baza do pesto, dodatek do sałatki czy składnik orzeźwiającej lemoniady. Prosty trik sprawi, że będzie rosła bujna i zielona.
15.05.2024 | aktual.: 18.05.2024 17:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Bazylię w doniczce znaleźć można niemal w każdym markecie. Wiele osób jednak rezygnuje z kupna - bywa kapryśna i łatwo więdnie lub brązowieje, co frustruje wielu jej posiadaczy. Można jednak przedłużyć jej życie i sprawić, że zdobycz z supermarketu nie będzie jednorazowa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bazylia w doniczce - jak pielęgnować?
Najlepszym rozwiązaniem byłoby posadzenie bazylii w ogródku. Nie każdy jednak ma taką możliwość. Kupiona w sklepie bazylia ma wiele zalet, przede wszystkim jest już gotowa do użycia. Należy jednak pamiętać, że taka roślina ma krótszą żywotność i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby móc cieszyć się nią dłużej.
Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić po zakupie bazylii, jest przesadzenie jej do większej doniczki z dobrze przepuszczalnym podłożem. Użyj ziemi ogrodowej zmieszanej z kompostem lub perlitem. Możesz również łatwo dostępną ziemię uniwersalną. Bazylia uwielbia słońce i ciepło. Umieść doniczkę w jasnym miejscu, najlepiej na południowym oknie i unikaj przeciągów. Niedobór światła może powodować żółknięcie liści.
Jak często podlewać bazylię?
Bazylia potrzebuje regularnego podlewania, ale nie należy jej przelewać. Podlewaj ją rano, gdy ziemia jest sucha na dotyk. Kiedy kwiaty przekwitną, od razu je usuwaj. To pobudzi roślinę do dalszego wzrstu.
Bazylia potrzebuje regularnego przycinania, aby się krzewić. Niestety, wiele osób popełnia błąd, obrywając pojedyncze liście z całej długości pędów.
Jak prawidłowo obrywać liście bazylii:
- Szczyp lub ścinaj nożem listki ze szczytów pędów.
- Zawsze zostawiaj kilka liści u nasady bazylii, aby roślina mogła prowadzić fotosyntezę.
Regularne obrywanie liści stymuluje wzrost nowych pędów i sprawia, że bazylia staje się bardziej rozłożysta.