Odkąd dodaje go do rosołu, zwykły bulion już mi nie smakuje. Nawet jedna miska bosko krzepi
Rosół to popularne polskie danie obiadowe. Wyróżnia się wyjątkowymi walorami smakowymi i właściwościami zdrowotnymi. Nic więc dziwnego, że potrawa ta bardzo często gości na naszych stołach. Natomiast jesienią i zimą sięgamy po nią bardzo często, by rozgrzała nas od środka. Przychodzimy wiec z przepisem na tę popularną zupę z niezwykłym dodatkiem żółtka.
19.09.2022 13:22
Rozgrzewający rosół
Składniki:
- 1,5 kilograma kury
- 0,5 kg wołowiny na rosół
- 3 małe marchewki
- 1 duża pietruszka
- 1/8 selera
- pół pora
- 1 duża cebula
- 1 goździk
- 3 ziela angielskie
- 1 kapelusz suszonego prawdziwka
- 2 liście laurowe
- 2 łyżeczki soli
- 1 gałązka lubczyku
- 1 łyżka usiekanej natki pietruszki
- 1,5 litra wody
- żółtka po 1 na porcję
- sok z cytryny
- pieprz mielony
Sposób przygotowania:
Zacznij od przygotowania wszystkich składników. Umyj dokładnie mięso, podziel je na kawałki i umieść je w dużym garnku. Dodaj warzywa do mięsa. Seler, pietruszkę, grzyby i por podziel na mniejsze części i umieść w garnku. Następnie przypraw wywar lubczykiem, goździkiem, zielem angielski, liściem laurowym oraz solą. Tak przyprawiony wywar uzupełnij podpieczona marchewką i cebulą. Możesz to zrobić przy użyciu patelni lub piekarnika. Garnek ze wszystkimi składnikami umieść na ogniu, zmniejsz gaz i gotuj przez 2 godziny.
Przecedź rosół i następnie połącz go z białkiem. Na początku pamiętaj o tym, by ubić białko na piane i potem wlej je do bulionu. Całości zamieszaj i gdy piana się zetnie, to przecedź je przez sito. Podawaj bulion w małych miseczkach z dodatkiem zieleniny i żółtka.
Co zrobić z mięsem i warzywami z rosołu?
Rosół zrobiony i zjedzony, ale w garnku zostają ugotowane warzywa i mięso. Co możemy z nich przygotować? Jednym ze sposobów będzie przygotowanie pasztetu z ugotowanego mięsa. Możemy dodać do niego wątróbkę lub inny kawałek pieczonego mięsa. Wszystko razem miksując, można przyprawić i zapiec w piekarniku. Takie zmielone mięso też dobrze sprawdzi się do pierogów, pasztecików czy naleśnikom z mięsem. Warzywa możemy wykorzystać do zrobienia sałatki jarzynowej.
Jeśli masz ochotę na inną zupę, przedstawiamy nasz przepis na ogórkową na wędzonych żeberkach: