PoradyNa ogórkach kiszonych pojawia się biały nalot. Wiele osób je wtedy wyrzuca, a to błąd

Na ogórkach kiszonych pojawia się biały nalot. Wiele osób je wtedy wyrzuca, a to błąd

Ogórki kiszone z białym nalotem - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Ogórki kiszone z białym nalotem - Pyszności; Fot. Adobe Stock
07.07.2023 10:34, aktualizacja: 10.10.2023 20:06

Czy ogórki kiszone z białym nalotem nadają się do jedzenia? Kwestia ta od dawna budzi wiele wątpliwości. Czy biały nalot na ogórkach kiszonych to pleśń, czy może jest to naturalny efekt procesu fermentacji? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna, a jeśli jesteś miłośnikiem kiszonych przysmaków, to zdecydowanie powinieneś ją poznać.

Często decydujemy się na samodzielne przygotowanie ogórków kiszonych. Wielokrotnie spotkaliśmy się z opiniami, że kiszonki dostępne w supermarketach nie dorównują smakiem tym, które przygotowywała nasza babcia. Zgadzamy się z tym stwierdzeniem i zdecydowanie zalecamy każdemu, aby spróbował przygotować własne ogórki kiszone. Zanim jednak zdecydujesz się na to, powinieneś dowiedzieć się, czym jest biały nalot, który często pojawia się na kiszonkach.

Ogórki kiszone z białym nalotem. Czy można takie jeść?

Na początku warto podkreślić jedną istotną informację: pleśń jest szkodliwa. Może prowadzić do niestrawności i zatruć pokarmowych, dlatego powinniśmy unikać jej jak ognia. Co więcej, ogórki kiszone nie są odporne na grzyby, które mogą pojawić się w przypadku, na przykład niedomkniętego słoika. Na szczęście, biały nalot na ogórkach kiszonych nie jest objawem pleśni.

Biały nalot na ogórkach kiszonych to nic innego jak bakterie kwasu mlekowego, które są jednym z najzdrowszych składników tych przetworów. Zapewne domyślasz się, co oznacza ta informacja: oczywiście, możesz jeść takie ogórki bez żadnych obaw. Bakterie kwasu mlekowego mają pozytywny wpływ na zdrowie. Regulują skład mikroflory jelitowej, a więc poprawiają trawienie i ułatwiają wydalenie toksyn z organizmu.

Wiele osób niepokoją również ogórki gazujące po otwarciu. To jednak nie wskazuje na to, że się zepsuły. Tak naprawdę to oznaka procesu fermentacji, niezbędnego do uzyskania idealnej kiszonki. Gaz w ogórkach powstaje w wyniku działania bakterii kwasu mlekowego, które produkują dwutlenek węgla. Również takie ogórki może jeść bez obaw.

Ogórki kiszone - Pyszności; foto: Canva
Ogórki kiszone - Pyszności; foto: Canva

Pleśń na ogórkach kiszonych. Jak ją rozpoznać?

Skoro już wyjaśniliśmy, czym jest biały nalot, warto teraz przyjrzeć się bliżej pleśni na kiszonkach. Grzyb ten zazwyczaj nie ma jednolitego koloru, a dominują w nim odcienie koloru niebieskiego, zieleni i szarości.

Podczas procesu kiszenia ogórków można zauważyć jeszcze jeden niepokojący objaw: biały kożuch fermentacyjny. Mimo że nie jest on toksyczny, powinniśmy jak najszybciej się go pozbyć, ponieważ może on negatywnie wpłynąć na smak i trwałość naszych ogórków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także