Ogórki po warszawsku nie mają sobie równych. Ich receptura to prawdziwe mistrzostwo
01.08.2022 14:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sezon na przygotowywanie ogórków trwa w pełni. W internecie znajdziemy wiele przepisów na ogórki kiszone. Często proces ich przygotowania różni się od siebie. My dziś przedstawimy jak przygotować ogórki po warszawsku. Ogórki po warszawsku naprawdę proste w przygotowaniu i bardzo smaczne. Oto lista składników i dokładny sposób przygotowanie tych przetworów.
Składniki:
- ok. 2 kg ogórków gruntowych
- 1,5 szklanki octu spirytusowego 10%
- 8 szklanek wody
- 160 g zwykłego cukru
- 50 g soli kamiennej
- 6 liści laurowych
- 10 sztuk kulek ziela angielskiego
- 1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu
- 6 łyżeczek ziaren białej gorczycy
- 1 duża marchewka
- 2 ząbki czosnku
- kawałek korzenia chrzanu
- kilka łodyg kopru z baldachami nasion
Ogórki po warszawsku krok po kroku:
Przygotuj 2 kilogramy ogórków. Najlepiej do kiszenia nadają się młode i małe egzemplarze o jasnej skórce. Unikaj tych bardzo ciemnych. Ze względów praktycznych, sprawdzą się ogórki, które mają podobny kształt. Następnie przygotuj zalewę.
Zalewa: wodę zagotuj w garnku z liśćmi laurowymi, zielem angielskim i pieprzem. Podczas wrzenia dodaj sól, cukier i gotuj wszystko ok. 15 minut. Dolej ocet, możesz dać tyle ile w przepisie lub więcej, jeśli lubisz ostrzejsze ogórki. Odstaw wszystko do ostudzenia. Podczas studzenia zalewy uszykuj słoiki.
Wyparz dokładnie słoiki i na dno każdego z nich dodaj pół łyżeczki gorczycy, 2 plasterki czosnku, kilka plasterków chrzanu i marchewki, oraz łodygę kopru wraz z baldachem. Potem zacznij składać ogórki, bardzo ciasno i zalej zalewą. Następny krok to pasteryzacja.
Pasteryzowanie: Słoiki dokładnie zakręć i wstaw do dużego garnka. Zalej całość ciepłą wodą, tak by zakryć ok. 3/4 słoika. Całość zagotuj tak by woda wrzącą i od momentu zagotowania wody, trzymaj słoiki ok. 2-3 minuty. Po tym czasie wyjmij je i odstaw do wystudzenia stawiając do góry dnem. Czas pasteryzacji zależy od wielkości ogórków - im mniejsze, tym krótszego czasu potrzebują. Ogórki powinny odstać min. 1 tydzień, zanim zaczniemy je jeść. Optymalny czas to ok. 2 tygodni.
Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować niezawodną surówkę z marynowanej marchewki krok po kroku. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu.