PrzepisOkrasa zawsze do solanki dodaje jedną przyprawę. Mocno podkręca smak ogórków

Okrasa zawsze do solanki dodaje jedną przyprawę. Mocno podkręca smak ogórków

Solanka, którą do ogórków małosolnych robi Okrasa, jest jedyna w swoim rodzaju - Pyszności; foto: Canva, Facebook
Solanka, którą do ogórków małosolnych robi Okrasa, jest jedyna w swoim rodzaju - Pyszności; foto: Canva, Facebook

02.06.2023 16:36, aktual.: 02.06.2023 18:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdzie nie spojrzysz, wszyscy bez cienia skrępowania zajadają się ogórkami. Nie ma w tym nic dziwnego! Polacy kochają ogórkowe przetwory i chociaż statystyki podają, że najbardziej intensywne prace nad ich przygotowaniem przypadają na sierpień, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś zaczął to robić już teraz. Zwłaszcza że za moment zobaczysz sposób Karola Okrasy na podkręcenie smaku niezbędnej ci solanki. Kucharz dodaje do niej nietypowy składnik. 

Karol Okrasa to bez wątpienia wyjątkowy kucharz. Chociaż cechuje go duże umiłowanie do tradycyjnych dań kuchni polskiej, a także sposobu, w jaki przyrządzały je babcie, to nie podąża bezrefleksyjnie za klasycznymi schematami. Lubi modyfikować przepisy i je unowocześniać. Ale czy kucharz, który znany jest z prowadzenia programu "Okrasa łamie przepisy" mógłby podążać inną ścieżką?

Okrasa używa do swoich ogórków małosolnych specjalnej solanki - Pyszności; foto: Canva
Okrasa używa do swoich ogórków małosolnych specjalnej solanki - Pyszności; foto: Canva

Jak Karol Okrasa robi ogórki małosolne?

Zaciekawieni tym, jak Karol — ze swoim upodobaniem do kulinarnych zwrotów akcji — może przyrządzać ogórki małosolne, odnaleźliśmy jego autorską recepturę na tę przekąskę. Nie myliliśmy się: w niej również znalazło się nieco nowatorstwa. Solanka Okrasy jest przez niego wzbogacana o gorczycę. Dzięki niej smak ogórków jest podkręcony; ponoć jeszcze się taki nie znalazł, któremu by nie smakowały! My już wiemy, jak w tym sezonie będziemy przygotowywać ogórki małosolne. Rzuć okiem na pełny przepis i daj znać, czy dołączasz się do tej akcji!

Ogórki małosolne według Karola Okrasy

Składniki:

  • 1 kg ogórków gruntowych
  • 1 baldach kopru
  • 2 korzenie chrzanu
  • 3-4 liście porzeczki, dębu lub wiśni
  • 2 ząbki czosnku
  • 2,5 litra wody
  • 35 g soli
  • 1 łyżka ziaren gorczycy

Sposób przygotowania:

Solanka wzbogacona ziarnami gorczycy nadaje ogórkom wyrazistego smaku - Pyszności; foto: Canva
Solanka wzbogacona ziarnami gorczycy nadaje ogórkom wyrazistego smaku - Pyszności; foto: Canva
  1. Ogórki gruntowenamocz w zimnej wodzie, a potem dokładnie umyj. Wodę zagotuj z dodatkiem soli, a następnie zdejmij z ognia i odstaw do ostygnięcia. Pamiętaj, że zalanie ogórków wrzątkiem prowadzi do pozbawienia ich znacznej części wartości odżywczych. Kiedy solanka lekko ostygnie, dodaj do niej łyżkę ziaren gorczycy.
  2. Umyty koper i liście ułóż na dnie glinianego naczynia. Czosnek przetnij w pół (bez obierania), a korzeń chrzanu w słupki. Dodaj te składniki do kopru i liści. Następnie umieść w naczyniu namoczone ogórki.
  3. Całość zalej przygotowaną na sposób Okrasy solanką. Po dwóch dniach twoje ogórki małosolne będą już gotowe. Smacznego!