Olej rzepakowy. Absolutny must have w każdej kuchni
Włosi mają oliwę z oliwek, my możemy szczycić się olejem rzepakowym. To niezbędny składnik w polskiej kuchni. Wykorzystujemy go do przygotowywania dań smażonych, a nawet deserów. Świąteczne gotowanie bez niego nie byłoby możliwe.
Polska królestwem rzepaku
Polska jest jednym z głównych producentów rzepaku w Europie. W 2023 roku uprawiano go na powierzchni 1,1 mln hektarów[1]. Największe połacie kwitnącego na żółto rzepaku można podziwiać w województwach dolnośląskim i lubelskim, ale w całej Polsce panują dogodne warunki do uprawy tej rośliny. Rocznie polscy rolnicy zbierają trzy mln ton rzepakowych plonów (pod tym względem w Europie ustępują jedynie Francuzom i Niemcom)[2]. Wykorzystuje się je głównie w przetwórstwie spożywczym, tłocząc z nich olej, który wykorzystywany jest w milionach gospodarstw domowych w kraju.
Olej rzepakowy doceniamy przede wszystkim za neutralny smak, dzięki któremu możemy używać go do wielu potraw: ryb, sałatek, a nawet ciast, oraz za wysoką temperaturę dymienia, która sprawia, że olej idealnie nadaje się do smażenia. Ale lista zalet oleju rzepakowego nie kończy się na wszechstronności zastosowania.
Cudze chwalicie, swego nie znacie
Zazdrościmy Włochom ich oliwy z oliwek, a nie zdajemy sobie sprawy, że nasz olej rzepakowy może z powodzeniem z nią konkurować i to zarówno jeśli chodzi o walory zdrowotne, jak i kulinarne. Nie bez powodu nazywa się go oliwą północy.
Okazuje się, że olej rzepakowy kryje w sobie całkiem sporo dobra, np. zawiera dziesięć razy więcej kwasów omega-3 niż oliwa z oliwek. To świetna wiadomość dla naszego serca i układu krążenia, bo kwasy omega-3 obniżają stężenie triglicerydów, a także przyczyniają się do wzrostu poziomu tzw. dobrego cholesterolu.
W rzepaku nie brakuje także witamin, przede wszystkim E, A i K. Dwie pierwsze uważane są za witaminy młodości, bo zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia i stany zapalne. Co więcej, olej rzepakowy może poszczycić się największą zawartością witaminy E ze wszystkich olejów roślinnych. Jest ona cenna nie tylko ze względu na właściwości przeciwstarzeniowe, ale także przeciwzakrzepowe[3].
Do tego olej rzepakowy jest produktem uniwersalnym, który łatwo włączyć zarówno do codziennego, jak i odświętnego gotowania. Jest doskonały do smażenia, pieczenia i jedzenia na zimno. Jego neutralny smak wkomponowuje się w potrawy, dzięki czemu można dodawać go także do ciast w zastępstwie masła. Olej rzepakowy można wykorzystać do przygotowania bożonarodzeniowego sernika (pamiętając o odpowiednich proporcjach – 100 g masła w standardowym przepisie = 3–4 łyżki oleju), śledzi czy smażenia wigilijnego karpia lub przyrządzania świątecznej pieczeni – olej rzepakowy szczyci się wysoką temperaturą dymienia, dzięki czemu idealnie nadaje się obróbki termicznej.
Polski Olej
Podczas zakupów warto sięgać po olej polskiego producenta. Jednym z największych producentów oleju rzepakowego jest Polski Olej. Firma stosuje zaawansowaną technologię tłoczenia i rafinacji, dzięki czemu zachowuje wszystko, co w rzepaku najcenniejsze. Tu każdy etap produkcji został starannie przemyślany – od pozyskania nasion do butelkowania.
Polski Olej do produkcji oleju wykorzystuje wyłącznie nasiona z krajowych upraw. Przechodzą one ścisłą selekcję pod kątem jakości, przechowuje się je w odpowiednich silosach, aż wreszcie tłoczy się z nich pyszny i wartościowy olej, który posiada jakość "Q".
Polski Olej zamknięty jest w wygodnych, sztywnych butelkach, które nie uginają się nawet po częściowym opróżnieniu. Można więc z łatwością dozować potrzebną ilość oleju bez obaw o nadmierne, niepotrzebne użycie.
Warto wybierać to, co polskie, by wspierać polskie firmy i korzystać z tego, co dobrego mamy tuż pod nosem, bo… cudze chwalicie, a swego nie znacie.
[1] https://agrarius.eu/
[2] https://topnasiona.pl/strefa-wiedzy/uprawa-rzepaku-w-polsce/
[3] https://www.sodr.pl/main/aktualnosci/Olej-rzepakowy-i-jego-wlasciwosci-zdrowotne/