Pakuję do szkoły zamiast kanapek. Śniadaniówka zawsze wraca pusta
O tym, jak ważnym posiłkiem jest śniadanie, mówi się już od dawna. W życiu uczniów odgrywa ono szczególną rolę - nadaje siły do nauki i zabawy. Kiedy dzieciom znudzą się zwykłe kanapki, sięgam po pyszne i pożywne alternatywy. Nie muszę martwić o ich brzuchy, bo pudełka zawsze wracają puste.
13.02.2024 | aktual.: 13.02.2024 13:33
Zarówno dzieci, jak i dorośli znaczną część dnia spędzają w szkole i pracy. Warto zadbać o to, aby w plecaku znalazło się pyszne i pożywne śniadanie, które doda im sił. Chociaż w śniadaniówkach królują przede wszystkim kanapki, to czasem wpadnie ochota na coś innego. Udowodnię ci, że życie bez kanapek jest możliwe, a poranne posiłki mogą być pyszne i pełne wartościowych składników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak skomponować śniadanie do szkoły?
Śniadanie dla ucznia powinno być bogate w trzy kluczowe elementy: białko, błonnik oraz owoce i warzywa. Białko to niezbędny budulec organizmu, zapewniający uczucie sytości. Źródłem białka mogą być twarożki, jogurty, jajka, ser, mięso, strączki i orzechy.
Błonnik z kolei zapewnia sytość, reguluje poziom cukru we krwi i zapobiega zaparciom. Znajdziemy go w płatkach zbożowych, pieczywie pełnoziarnistym i warzywach. Warzywa i owoce dostarczą witamin i minerałów niezbędnych dla prawidłowego rozwoju dziecka. W dobrze skomponowanym pudełko znajdzie się również miejsce na małe co nie co. Zamiast jednak wrzucać naszpikowane cukrem słodycze ze sklepu, można wybrać domowe ciasteczka, owsiane babeczki i batoniki.
Tortilla zamiast kanapek
Tortilla z dodatkami będzie świetnym zamiennikiem pieczywa. Dobrze sprawdzi się pełnoziarnista, bo dostarcza więcej błonnika, witamin i minerałów. Wystarczy posmarować ją serkiem kanapkowym, dodać chudą wędlinę oraz warzywa, takie jak sałata, pokrojona w paski papryka, ogórek czy marchewka. Warto dorzucić również kiełki, które są bogactwem witamin, kwasów nukleinowych, aminokwasów, błonnika oraz innych składników mineralnych.
Placuszki, racuchy, pancakes
Śniadaniowe placuszki świetnie sprawdzą się również na zimno. W małym pojemniczku można zapakować do nich owoce lub mus owocowy. Warto dorzucić również pokrojone w słupki warzywa, które będą smaczną odskocznią od słodkiego śniadania.
Tak samo sprawdzą się naleśniki. Nie musisz serwować ich jednak na słodko - nadziej je tak samo, jak tortillę.
Wytrawne muffiny
Chociaż kojarzą się przede wszystkim z deserem, to w wersji wytrawnej są świetną propozycją do zabrania ze sobą do szkoły lub pracy.
Składniki:
- 2 szklanki mąki,
- 2 jajka,
- 250 ml mleka,
- 125 g roztopionego masła,
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 175 g pokruszonego sera feta,
- 1 czerwona papryka,
- sól i pieprz.
Sposób przygotowania:
- Umyj paprykę i usuń gniazdo nasienne oraz białe części. Pokrój ją na cztery części i opal nad gazem lub na patelni, aż skórka sczernieje.
- Włóż do papierowej torby lub garnka i odstaw do ostudzenia.
- Zdejmij skórkę i pokrój miąższ w kostkę.
- Rozdrobnij ser feta palcami lub pokrój w kostkę.
- Przesiej mąkę do miski, dodaj proszek do pieczenia, sól, paprykę i fetę.
- Wymieszaj jajka z mlekiem. Dodaj do miski z suchymi składnikami i stopionym masłem.
- Rozgrzej piekarnik do 210 st. Celsjusza.
- Nasmaruj formę na muffinki masłem lub olejem (możesz też użyć papilotek).
- Napełnij foremki ciastem do 3/4 wysokości i piecz ok. 20 minut.