Parzybroda - ta rewelacyjna zupa nazywa się tak z konkretnego powodu. Przekonaj się
Zupy stanowią chętnie wybierane danie, szczególnie na zimowe dni. Są kremy, bardziej urozmaicone dania, czy tradycyjne polskie zupy. Jeśli w wyszukiwarce internetowej wpisujesz frazę parzybroda przepis, to już nie musisz. Znajdziesz go właśnie w tym artykule.
13.01.2023 08:00
Parzybroda - przepis na rozgrzewającą zupę na zimowe dni
Co prawda, aura za oknem bardziej przypomina jesień, a czasem nawet wiosnę, to nic nie stoi na przeszkodzie, by w każdej chwili przygotować parzybrodę. Jest to zupa, która smakiem nieco przypomina kwaśnicę. Jest jednak zdecydowanie słodsza od tego góralskiego dania, a wszystko za sprawą białej kapusty. Parzybroda przepis to w ostatnich dniach pożądana receptura, nie tylko w polskim internecie. Jest to danie jednogarnkowe, które smakuje wybornie. Parzybroda jest charakterystyczną zupą dla regionu Kujaw i Wielkopolski.
Jak przygotować parzybrodę?
Zanim zabierzemy się do gotowania, warto jest wyjaśnić genezę nazwy tej zupy. Wszystko za sprawą kapusty, której długie paski podczas jedzenia ciągnęły się po brodzie i ją parzyły. Pamiętaj, że podstawą tej wyjątkowej zupy, powinna być biała kapusta. Bez niej, nigdy nie będzie ona parzybrodą.
Składniki:
- niewielka główka białej kapusty
- 20 dag boczku
- cebula
- około 60 dag ziemniaków
- 3 marchewki
- mięsny wywar np. z żeberek
- przyprawy: sól, pieprz, majeranek, ziele angielskie, liście laurowe, natka pietruszki
- pół szklanki śmietany 18%.
Sposób przygotowania:
Parzybroda i przepis na nią jest banalnie prosty. Rozpoczynamy od białej kapusty, z której pozbywamy się głąba i kroimy w paski. Kolejny krok to podsmażenie na patelni pokrojonego w kostkę boczku. Gdy się zarumieni, to dodajemy do niego pokrojoną w kostkę cebulę. Po paru minutach przekładamy te składniki do dużego garnka i dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki i plasterki marchewki. Wszystko zalewamy 3 szklankami wywaru mięsnego. Całość gotujemy na małym ogniu przez 15 minut i po tym czasie wrzucamy kapustę.
Od tego momentu gotujemy do czasu aż warzywa zmiękną. Kapusta powinna być chrupiąca. Używamy wymienionych wyżej przypraw i na sam koniec dolewamy zahartowaną śmietanę. Nasza parzybroda jest już gotowa. Najlepiej smakuje z chlebem. Smacznego!
Lubisz dania z dodatkiem kapusty? Na naszym kanale YouTube znajdziesz przepis na udka z kurczaka pieczone na kapuście: