Smaczna pasta do pieczywa. Zrobisz ją tylko z 3 składników
Jeśli nie jesteś fanem "kisielu" z siemienia lnianego, który ma wiele cennych właściwości, to możesz postawić na coś innego, co prawdopodobnie przypadnie ci do gustu. Wykorzystaj siemię lniane do przygotowania pasty z sezamem, która świetnie sprawdzi się do twojego ulubionego pieczywa. Nasiona lnu w takiej formie to niezwykły smak i wiele korzystnych wartości. Zobacz, jak przygotować ten wegański przysmak.
26.07.2023 | aktual.: 26.07.2023 10:40
Z pewnością, niejednokrotnie byłeś świadkiem tego, że z niedocenianych i nie do końca smacznych składników, można stworzyć kulinarne arcydzieło. Siemię lniane dodaje się do sałatek, jogurtu, koktajli czy owsianek. Okazuje się jednak, że może być ono również podstawą dania, które będzie wyróżniało się niezwykłym smakiem i właściwościami. Decydując się na wykorzystanie siemienia lnianego i kilku innych składników, możesz przygotować smaczny wegański pasztet, a właściwie pastę, która będzie idealnie pasować do twojego ulubionego pieczywa.
Siemię lniane — dlaczego warto przygotować z niego smaczny pasztet?
Zanim poznasz przepis na pasztet z siemienia lnianego, warto zdać sobie sprawę z faktu, dlaczego będzie to dobra opcja. Jeżeli wykorzystasz trzy zdrowe ziarna do przygotowania tego pasztetu i odpowiednio je doprawisz, odkryjesz wspaniałą pastę do smarowania chleba. Gotowy pasztet z siemienia lnianego łatwo się rozprowadza na kromkach, zachowując jednocześnie delikatną teksturę. Kawałeczki cebulki, suszonych pomidorów i kiszonego ogórka dodają przyjemności podczas jedzenia, wzbogacając smak. Spróbuj tego przepisu chociaż raz, a pasta z siemienia lnianego na stałe zagości w twoim menu.
Pasztet to nie tylko smakowity przysmak, ale także korzystny dla samopoczucia i urody. Działa on na wiele różnych sposobów na rzecz całego organizmu. Trio ziaren, bogate w witaminę E, wzmacnia włosy, paznokcie i wygładza skórę, działając jak "balsam piękności". Siemię lniane, główny składnik tej pasty, utrzymuje porządek w jelitach, regulując ich pracę, chroniąc błonę śluzową żołądka i przyspieszając trawienie dzięki obecności błonnika. Dodatkowo zawiera mnóstwo kwasów omega-3 i witamin z grupy B. Sezam działa przeciwzapalnie i łagodzi bóle dzięki zawartości miedzi, natomiast fitosterole z pestek słonecznika pomagają obniżyć poziom "złego" cholesterolu.
Pasta z siemienia lnianego i sezamu przepis — jak zrobić ten wyjątkowy przysmak?
Tak, jak zostało to wcześniej wspomniane, lniany pasztet to nie tylko wyjątkowy smak, ale również mnóstwo cennych właściwości. Niezależnie od tego, czy jesteś weganinem, czy też nie, postaw na to danie i zaskocz swoich bliskich. Nie ma lepszego śniadania od pasztetu w takiej formie, rozsmarowanego na twoim ulubionym pieczywie.
Składniki:
- 2 łyżeczki słonecznika
- pół szklanki siemienia lnianego
- średni ogórek kiszony lub 2 mniejsze
- łyżeczka sezamu
- mała cebule
- 2-3 suszone pomidory
- pół szklanki ciepłej wody
- ząbek czosnku
- łyżka oleju
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- sól i pieprz do smaku.
Zobacz także
Sposób przygotowania:
- Podsmaż sezam i słonecznik na suchej patelni, do momentu, aż poczujesz przyjemny zapach. Wystudź ziarna i połącz je z siemieniem lnianym.
- Zmiel ziarna w młynku lub blenderze.
- Zalej masę ciepłą wodą, wymieszaj i odstaw na kilka minut.
- Posiekaj drobno cebulkę, suszone pomidory i ogórka. Dodaj warzywa do pasty z ziaren i zalej łyżką oleju. Dodaj koncentrat pomidorowy i wszystko dokładnie wymieszaj.
- Przełóż pastę do wyparzonego słoika i dobrze zakręć.
- Przechowuj pastę w lodówce i zjedz ją w przeciągu 3-4 dni.
Jak podawać pastę z siemienia lnianego?
Jak widać, siemię lniane może zostać wykorzystane w naprawdę ciekawy sposób. Możesz delektować się pastą z sezamu i siemienia lnianego tak samo jak każdym innym pasztetem — na kawałku świeżego chleba lub prosto ze słoika. Użyj jej jako dipu do pokrojonych, chrupiących warzyw lub na imprezowych krakersach. Pasztet świetnie pasuje również jako nadzienie do chrupiących grzanek lub jako interesujący dodatek do naleśników.
Bazę z trzech rodzajów ziaren możesz przyprawić na wiele różnych sposobów, nie tylko za pomocą ogórka i suszonych pomidorów. Jeśli chcesz dodać jej jeszcze więcej smaku, zamiast zwykłego oleju można użyć oleju pozostałego po suszonych pomidorach ze słoika lub ulubionej aromatycznej oliwy. Jeśli nie przepadasz za suszonymi pomidorami, zastąp je pieczoną czerwoną papryką lub fasolą. Pasta z siemienia lnianego z dodatkiem fasoli doskonale smakuje np. z majerankiem i granulowanym czosnkiem.