PoradyDlaczego warto regularnie jeść siemię lniane? Oto najlepszy sposób na przygotowanie tych nasionek

Dlaczego warto regularnie jeść siemię lniane? Oto najlepszy sposób na przygotowanie tych nasionek

Siemię lniane- Pyszności/ źródło: Canva
Siemię lniane- Pyszności/ źródło: Canva
Ewa
29.12.2022 10:23

Siemię lniane to nieocenione bogactwo kwasów omega-3. Niepozorne ziarenka skrywają w sobie mnóstwo zdrowych wartości. Jak jeść i pić siemię lniane?

Polskie superfoods

Określenie "superfoods" już na dobre zagościło w naszym życiu. Pod tą nazwą skrywają się zdrowe, nieprzetworzone produkty z wysoką zawartością składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Chociaż wiele osób kojarzy je z egzotycznie brzmiącymi jagodami goji, chia czy spiruliną, to w naszej kuchni z łatwością znajdziesz polskie odpowiedniki. Jednym z nich są nasiona siemienia lnianego, które znamy przecież od pokoleń.

Siemię lniane- bomba zdrowia

Nasiona siemienia lniane na stałe powinny zagościć w nasze kuchni. Są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Posiadają dużo kwasów ALA, które korzystnie wpływają na poziom cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi, chroniąc nas tym samym przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Nasiona siemienia lnianego zawierają bardzo duże ilości lignanów, które neutralizują działanie wolnych rodników, tym samym opóźniając proces starzenia się. Siemię lniane korzystnie wpływa na pracę jelit, pomaga w prewencji powstawania chorób nowotworowych i obniża poziom cukru u osób chorujących na cukrzycę typu 2.

Siemię lniane- Pyszności/ źródło: Canva
Siemię lniane- Pyszności/ źródło: Canva

Siemię lniane dostarcza również sporo wapnia- 400 mg na szklankę. Zawierają również błonnik, który pomaga w procesach trawiennych.

Jak przygotować siemię?

Najlepiej jest kupić całe ziarna i mielić je samodzielnie w domu, na przykład w młynku do kawy lub przy pomocy robota kuchennego. Dzięki temu nasz organizm przyswoi więcej kwasów tłuszczowych i lignanów. Zmielone nasiona możesz dodać do sałatki, owsianki, płatków śniadaniowych lub koktajlu. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do domowego chleba lub musli.

Z siemienia lnianego możesz przygotować również kisiel. W tym celu zalej 2-3 łyżki nasion szklanką ciepłej lub nawet gorącej wody i odstaw na około godzinę. Odcedź i wypij. Nieoceniona pomoc przy zaparciach oraz w zaburzeniach górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Przepis na zapiekany camembert z pomidorkami znajdziesz na naszym kanale YouTube

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także