PrzepisSezon się zaczyna, kosztują 1000 euro za kilogram. Polacy po nich depczą, zamiast zbierać

Sezon się zaczyna, kosztują 1000 euro za kilogram. Polacy po nich depczą, zamiast zbierać

Freepik
Freepik
16.04.2023 09:10, aktualizacja: 07.05.2023 12:16

Pędy chmielu osiągają zawrotne ceny. W Holandii czy Indiach zapłacić trzeba blisko 1000 euro za kilogram, co czyni je jednymi z najdroższych warzyw na świecie. W Polsce przysmak ten rośnie dziko - najczęściej w zagajnikach i na skrajach lasów. Jeszcze młode pędy są soczyste i chrupiące, będą świetnie komponowały się w sałatkach. Te już nieco bardziej dojrzałe przypominają w smaku szparagi i również znajdą swoje zastosowanie w kuchni.

Oto #TopWP. Przypominamy najlepsze materiały ostatnich miesięcy.

Chmiel to roślina z rodziny konopiowatych, uprawiana głównie ze względu na swoje szyszki, które są wykorzystywane w produkcji piwa. Pędy chmielu to część tej rośliny, która wyrasta z ziemi i rozwija się w górę, tworząc długie, cienkie łodygi z liśćmi. Pędy chmielu zawierają olejki eteryczne, które są wykorzystywane w przemyśle piwowarskim do nadania piwu charakterystycznego aromatu i smaku, a także do konserwowania napojów alkoholowych.

Cena pędów chmielu. To jedno z najdroższych dzikich warzyw na świecie

Pędy chmielu są szczególnie cenione się w Indiach, Belgii i Holandii - w Indiach sprzedają się za około 1000 euro za kilogram, co czyni je jednym z najdroższych warzyw na świecie. W Polsce rzadko się je jada, na próżno szukać ich na targowiskach czy sklepach. Co ciekawe, pędy chmielu w naszym kraju mają dobre warunki do wzrostu, rosną nawet na dziko.

Pędy chmielu są stosunkowo drogie ze względu na kilka czynników. Chmiel jest rośliną, której uprawa wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Roślina ta jest wrażliwa na warunki klimatyczne i wymaga specjalnych warunków uprawy, takich jak specjalna gleba, nawozy i ochrona przed szkodnikami. Wysoka cena wynika z kosztów produkcji, jakie muszą ponieść plantatorzy chmielu.

Po drugie, chmiel jest jednym z kluczowych składników piwa, a zatem jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle piwowarskim. Wysoka cena pędów chmielu może być spowodowana wzrostem popytu na ten surowiec, szczególnie wśród rzemieślniczych browarów, które wykorzystują chmiel w większych ilościach. Wreszcie, chmiel jest rośliną sezonową i jego dostępność może się różnić w zależności od sezonu i regionu. To także może wpłynąć na wysoką cenę pędów chmielu.

Młode łodygi chmielu - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Młode łodygi chmielu - Pyszności; Fot. Adobe Stock

Gdzie zbierać pędy chmielu?

Chmiel rośnie dziko w całej Polsce, porasta łęgi i zarośla w pobliżu rzek. Młode pędy zbiera się od początku marca do ok. połowy kwietnia. W zależności od pogody sezon na może trwać niezwykle krótko, nawet tylko dwa tygodnie. Kiedy pozyskasz łodygi, możesz posadzić je w ogrodzie. Miej jednak na uwadze, że to bujnie i szybko rosnące pnącze. Kiedy młode pędy osiągną do 10 cm długości, wytnij ok. trzech czwartych z nich. Pozostałym pozwól się rozwinąć i odżywiać roślinę latem. Pędy chmielu są delikatne i kruche, kiedy są jeszcze białe lub lekko zaróżowione. Wtedy kiedy dopiero zaczynają swój wzrost są bardzo jasne, niemal białe.

Właściwości zdrowotne pędów chmielu

Pędy chmielu są stosowane w medycynie naturalnej od wielu wieków ze względu na swoje właściwości lecznicze. Zawierają związki chmielowe, które działają uspokajająco i przeciwlękowo na układ nerwowy. Mogą pomóc w łagodzeniu objawów stresu, lęku i bezsenności. Zawierają również flawonoidy, które posiadają właściwości przeciwzapalne, pomocne w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych. Ponadto, pędy chmielu zawierają substancje gorzkie, które mogą pomóc w poprawie trawienia i łagodzeniu dolegliwości żołądkowych. Zawierają też związki, które posiadają właściwości przeciwbakteryjne, co może pomóc w zwalczaniu różnych infekcji bakteryjnych.

Jak przyrządzić pędy chmielu?

  • Te dojrzałe pnącza po ugotowaniu przypominają swym smakiem szparagi. Podawaj z jajkiem w koszulce i sosem holenderskim.
  • Można je również jeść na surowo np. dodając do sałatek.
  • Podsmażone na odrobinie oliwy z oliwek lub masła pędy, możesz podawać jako dodatek do dania głównego.
  • Ci, którzy unikają smażonego, mogą grillować pędy chmielu.
  • Pędy można również marynować.

Zobacz także roladę z kurczaka. Idealna na obiad:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także